אמזון אילוסטרציה (צילום: Sundry Photography, שאטרסטוק)
אמזון | צילום: Sundry Photography, שאטרסטוק

9,000 עובדים נוספים יפוטרו מאמזון, כך הודיע היום מנכ"ל אמזון, אנדי ג'סי, לעובדי החברה - זאת לאחר שכבר פוטרו ממנה 18 אלף עובדים בראשית השנה.

"אני כותב כדי לחלוק שבכוונתנו לצמצם 9,000 משרות נוספות", כתב ג'סי במכתב והוסיף כי הפיטורים יתבצעו כבר בשבועות הקרובים, ממחלקות כגון אחסון הענן AWS, פרסום וגיימינג. "זו היתה החלטה קשה, אבל כזו שאנו חושבים שתיטיב עם החברה בטווח הארוך", הוסיף. עוד כתב ג'סי שהסיבה שמדובר בסבב קיצוצים נוסף היא שבסס הקודם, לא כל הצוותים הספיקו לסיים את תהליכי ההערכה שלהם, שבהם נקבעים מיהם העובדים הטובים פחות שעלולים להיות מפוטרים. ג'סי הוסיף שגם כעת התהליך לא הושלם ושהמטרה היא לסיים אותו בסוף אפריל - מה שמותיר אופציה לגל שלישי של פיטורים בעתיד הקרוב מאוד.

כזכור, בשבוע שעבר גם מטא, החברה האם של פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם - ביצעה מהלך שני של פיטורים, ארבעה חודשים בלבד לאחר המהלך הקודם שהביא לפיטורי 11 אלף עובדים. בגל השני הודיע מארק צוקרברג כי יפוטרו 10,000 עובדים נוספים, וייסגרו 5,000 משרות פתוחות.

אנדי ג'סי, Andy_Jassy, מנכ"ל אמזון  (צילום: Lisi Mezistrano Wolf, ויקיפדיה)
אנדי ג'סי. החלטה קשה | צילום: Lisi Mezistrano Wolf, ויקיפדיה

אמזון נחשבת לאחת המעסיקות הגדולות בעולם, ובוודאי אחת מהמעסיקות הגדולות בארה"ב, עם יותר ממיליון וחצי עובדים שחלק ניכר מהם הם עובדי מחסן. גלי הפיטורים הנוכחיים מתמקדים בעובדי פיתוח יקרים יותר, לאחר שטמזון כמעט הכפילה את מספר העובדים שלה בתקופת הקורונה, לאור הדרישה הגוברת למסחר מקוון בשל הסגרים שלא איפשרו לצרכנים לצאת לרכוש בחנויות. עם זאת, לאור היציאה מתקופת הקורונה וההאטה הכלכלית בעולם, הכנסותיה של אמזון נחלשו דרמטית והיא נאלצת לבצע מהלכים משמעותיים של הידוק חגורה.

בחודשים האחרונים ההערכות על פיטורים נוספים בחברות הטכנולוגיה הענקיות הלכו וגברו, זאת לאור הצמיחה המטאורית שלהן בתקופה הקורונה: אמזון, אפל, גוגל, מיקרוסופט, מטא, אינטל ונטפליקס העסיקו 2.35 מיליון איש נכון לסוף 2022 - לאחר שהגדילו את כוח האדם המצרפי שלהן ב-22% בתוך שנתיים. מדובר בתוספת עובדים של 426 אלף איש - לא רחוק ממספר התושבים של תל אביב כולה.