צוקרברג מטא (עיבוד: bloomberg.com, getty images)
מארק צוקרברג, מטא | עיבוד: bloomberg.com, getty images

ארבעה חודשים בלבד לאחר המהלך הקודם שהביא לפיטורי 11 אלף עובדים, מטא יוצאת בגל פיטורים נוסף של 10,000 איש וסגירה של 5,000 משרות פתוחות.

מארק צוקרברג, מנכ"ל החברה, מסר בהודעה לעובדים שהחברה מכוונת להפוך את הארגון ל"רזה יותר", תוך הסרה של שכבות ניהול.

"היום אני רוצה לשתף במספר עדכונים לגבי שנת היעילות שלנו", כתב צוקרברג בהודעה. "בחודשים הקרובים, לצד ייעול וארגון מחדש של פעילות, נבטל פרוייקטים בעדיפות נמוכה ונאט את קצב הגיוס. המשמעות היא גם שעם פחות גיוס - גם צוות הגיוס יקטן". לדברי ההודעה, מחלקות הגיוס יגלו מחר מי מהעובדים בדיוק מושפע מהמהלך. 

בנוסף, פיטורים ייערכו גם בקבוצות הפיתוח, ואלה צפויים להיות מוכרזים בסוף אפריל. גם פיטורים בקבוצות ההנהלה והפיתוח העסקי, צפויים בסוף מאי.

צוקרברג: "בחודשים הקרובים, לצד ייעול וארגון מחדש של פעילות, נבטל פרוייקטים בעדיפות נמוכה ונאט את קצב הגיוס. המשמעות היא גם שעם פחות גיוס - גם צוות הגיוס יקטן"

גם אופן העבודה נמצא על השולחן ומטא בוחנת כעת איך תראה העבודה בפועל - מהמשרדים, או מהבית. "ממצאים ראשוניים של ביצועי מהנדסים הדגימו שעובדים חדשים שהצטרפו לחברה תפקדו טוב יותר כשתקופת העבודה הראשונית הייתה מהמשרד. זאת לעומת עובדים שהצטרפו כעובדים מרחוק בלבד". לדבריו צוקרברג, אין כעת שינויים מרחיקי לכת באיזון העבודה מהבית או מרחוק, אבל בחברה "מעודדים את כולכם למצוא הזדמנויות לעבוד עם העמיתים שלכם פנים מול פנים".

לגבי העתיד הקרוב, "ההשקעה היחידה והגדולה שלנו היא בקידום בינה מלאכותית ושילובה בתוך כל אחד מהמוצרים שלנו", כתב צוקרברג. "יש לנו את התשתיות לעשות זאת בהיקף חסר תקדים ואני חושב שהחוויות שזה ייאפשר יהיו מדהימות". בנוסף, צוקרברג לא זונח את המטאוורס ואומר שהעבודה עליו ועל "עיצוב הדור הבא של פלטפורמות מחשוב" לדבריו, עדיין נשארות מרכזיות.

"שנת היעילות"

בנובמבר האחרון פיטרה מטא, חברת האם של פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם, 13% מהעובדים שלה, כ-11,000 איש. המטרה של גל הפיטורים השני היא לקצץ בעובדים שלפי מטא אינם הכרחיים ולבנות מחדש ארגון יעיל יותר. בחברה פועלים לצמצם את מספר המנהלים בחברה, והם התבקשו בחודש שעבר להכין רשימות של עובדים מהם ניתן להיפרד.

שנת 2023 הוגדרה כ"שנת היעילות" במטא על ידי צוקרברג עם פרסום דוחות החברה בחודש ינואר. מאז פרסום הדוחות וההצהרות על התייעלות, קפצה מניית מטא כמעט ב-20% בנאסד"ק.