סם בנקמן-פריד, מייסד FTX, מובל למעצר (צילום: MARIO DUNCANSON, getty images)
בנקמן-פריד מובל למעצר. ממשיך לטעון שמדובר ברשלנות ולא בשחיתות | צילום: MARIO DUNCANSON, getty images

התביעה במדינת ניו יורק הגישה כתב אישום המונה 8 סעיפים נגד נער הפלא של הקריפטו, סם בנקמן-פריד. מי שהיה עד לפני חודשיים מיליארדר שהונו הגיע בשיא לקרוב ל-27 מיליארד דולר, נמצא החל מהבוקר במעצר. בין סעיפי האישום נגדו: הונאה באמצעים אלקטרוניים, קשירת קשר להונות את ארה"ב והפרה של חוקי התרומות הפוליטיות.

רשות ני"ע האמריקאית הגישה גם היא כתב אישום, שבו היא מאשימה אותו בהונאת משקיעים וטוענת ששיקר לגבי היציבות הפיננסית של FTX ושל Alameda Research - בורסת הקריפטו וקרן הגידור שייסד. על פי החשדות, בנקמן-פריד העביר ביניהן כספים בצורה לא חוקית ולא מבוקרת, ללא ידיעת המשתמשים ולצרכיו האישיים.

ב-SEC טוענים שהכסף ש-SBF קיבל ממשקיעי FTX הופנה, בין השאר, לקניית נדל"ן ותרומות לפוליטיקאים. הם מכנים את הפעילות של בנקמן-פריד "בית קלפים" וטוענים שהוא "הוציא לפועל הונאה עצומה וארוכת שנים והפנה מיליארדי דולרים מכספם של לקוחות פלטפורמת המסחר לטובתו האישית וכדי להגדיל את אימפריית הקריפטו שלו". 

ב-SEC טוענים שהכסף ש-SBF קיבל ממשקיעי FTX הופנה, בין השאר, לקניית נדל"ן ותרומות לפוליטיקאים. הם מכנים את הפעילות של בנקמן-פריד "בית קלפים"

שמונת הסעיפים בתביעה של מדינת ניו יורק כוללים בין השאר את האישומים הבאים: הונאה באמצעים אלקטרוניים (wire fraud), קשירת קשר לביצוע הונאת לווים באמצעים אלקטרוניים, הונאת לווים באמצעים אלקטרוניים, קשירת קשר לביצוע הונאה בניירות ערך, קשירת קשר להלבנת הון, קשירת קשר להונות את ארה"ב ולהפר את חוקי התרומות הפוליטיות במדינה.

כתב האישום לא נוקב בשמות של פוליטיקאים שקבלו תרומות מבנקמן-פריד ולמרות שהוא ידוע כמי שתרם רבות לדמוקרטים, הוא אמר לעיתונאים שהיו לו גם תרומות לרפובליקאים שלא חשף. הלילה נעצר בנקמן פריד בביתו המפואר שבאיי הבהאמה וארה"ב צפויה לפתוח בהליכי הסגרתו לשטחה.

 

מוקדם יותר השבוע פורסם כי משרד המשפטים האמריקאי החל לבנות תשתית ראייתית לחקירה נגד סאם בנקמן-פריד, וצוות של משרד המשפטים נפגש עם הצוות שעובד על פשיטת הרגל של FTX, במטרה לקבל מהם מסמכים ומידע. הערב היה אמור בנקמן-פריד להעיד בפני הקונגרס האמריקאי.

הצוות חוקר גם העברות כספים שבוצעו סמוך לרגע הקריסה של FTX - מתוך הפלטפורמה, לגורמים חיצוניים. כלומר, בסמוך לנקודה שבה הוקפאו משיכות הכספים עבור הלקוחות של בנקמן-פריד, בוצעו העברות במאות מיליוני דולרים מ-FTX לחברות אחרות, רגע לפני ההכרזה על הקפאת הליכים. לפי החשד, חלק מהכספים של החברה עברו לגורמים מחוץ לארצות הברית.

מילד פלא לחשוד בהונאה

בגיל 30 בלבד בנקמן-פריד - המכונה SBF - כבר עמד בראש בורסת הקריפטו FTX, אחת הגדולות בעולם. הוא נחשב ל"ילד פלא" שהצליח בגיל צעיר לבסס הון אדיר שרובו במטבעות קריפטו, וכן מעמד בכיר בענף הסוער. בנוסף הוא היה תורם נדיב לפוליטיקאים והיה ידוע ברכישות שביצע של חברות קריפטו לקראת קריסה.

ואולם, בראשית חודש נובמבר, החל כדור שלג מהיר שהוביל לקריסת הבורסה שהקים: שמועות על משבר נזילות הביאו לכאוס מהיר של משיכות כספים על ידי משתמשים. הדבר הוביל באופן מיידי לקריסה בערך המטבע הדיגיטלי FTT שאותו הנפיקה, ובפועל למחיקתם של מיליארדים. הבורסה מיהרה להכריז על פשיטת רגל ולהקפיא את משיכות הכספים של המשתמשים, שעדיין ממתינים לתשובות בנוגע לכספם.

גם באופן אישי, בנקמן פריד מחק הון עצום - לפי הערכות בתעשייה, למעלה מ-14 מיליארד דולר ביום אחד. הוא העיד באחד מהראיונות האחרונים כי נותרו לו פחות מ-100 אלף דולר בחשבון הבנק. "בהחלט יש מידה שבה אני מתחרט שלא היה שם מישהו, שהוא לא אני, שהיה יכול להיות אחראי על מניעת ניגוד עניינים. אני מתחרט שלא הייתה שקיפות ודיווח לגורמים חיצוניים", אמר באחד הראיונות האחרונים שנתן, ובמקביל הקפיד להכחיש כל שימוש לרעה בכסף של הלקוחות ולהצהיר כי הכל נעשה מרשלנות, או לכל היותר חוסר אחריות - ולא שחיתות. "עשיתי טעויות רבות", הוא אמר בראיון לניו יורק טיימס, "אבל לא ביצעתי הונאה נגד אף אחד".