סם בנקמן פריד (צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images, שאטרסטוק. עיבוד: סטודיו מאקו)
סאם בנקמן-פריד. מכחיש שימוש לרעה בכספים | צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images, שאטרסטוק. עיבוד: סטודיו מאקו

במהלך השבועות האחרונים, מאז קרסה FTX, הועלו תהיות רבות איך עדיין לא נפתחה חקירה נגד החברה ואנשיה. עכשיו נראה שחקירה כזו בדרך. משרד המשפטים האמריקאי החל לבנות תשתית ראייתית לחקירה נגד סאם בנקמן-פריד, כך על פי אתר בלומברג. האתר מדווח כי צוות של משרד המשפטים נפגש עם הצוות שעובד על פשיטת הרגל של FTX במטרה לקבל מהם מסמכים שונים.

הצוות של משרד המשפטים לא מסר אילו האשמות בכוונתן להגיש נגד בנקמן-פריד, אך דווח כי הצוות חוקר העברות כספים שבוצעו סמוך לרגע הקריסה של FTX מתוך הפלטפורמה לגורמים חיצוניים. ההעברות בוצעו ב-11 בנובמבר, והסתכמו במאות מיליוני דולרים שעזבו את השירות רגע לפני ההכרזה של פשיטת רגל. לפי החשד, חלק מהכספים של החברה עברו לגורמים מחוץ לארצות הברית.

כלומר, החשד הוא שבעוד שלקוחות FTX לא יכלו למשוך את כספם מהבורסה הקורסת, וכנראה לא יראו אותו לעולם - הצליח בנקמן-פריד להבריח מאות מיליוני דולרים שעוד נותרו בקופת החברות שבבעלותו, מבלי שהם יגיעו לכיסי המשתמשים. כזכור, משתמשי FTX עדיין ממתינים לכספם שהתפוגג: "הכל אבוד" אמר משתמש אחד בקבוצת הטלגרם הרשמית של בורסת FTX, רגע לאחר ההודעה על הקפאת הליכים, "לעולם לא נראה את הכסף שלנו שוב. הגיע הזמן להפנים את זה שכל ההשקעות שלנו לא יחזרו". משתמש אחר הציע "לצוד את סם".

"לא ביצעתי הונאה"

בנוסף, החוקרים בודקים האם הייתה עבירה על החוק בכך שכספים הועברו מ-FTX לקרן הגידור של בנקמן-פריד, Alameda Research. שתי החברות היו בבעלותו של בנקמן-פריד ועברו ביניהן כספים מבלי שהמשתמשים היו מודעים לכך שכספם - שהושקע לטובת מטרה מסוימת - בפועל נמצא בשימוש של חברה אחרת, ומנותב להשקעות מפוקפקות בסיכון גבוה.

חשוב להדגיש כי משרד המשפטים האמריקאי עדיין לא הכריז על חקירה רשמית או על כל האשמה נגד בנקמן-פריד ובכירים אחרים ב-FTX, אבל הצעד הנוכחי מהווה שלב ראשון בתהליך.

בסדרת ראיונות שנתן בנקמן-פריד בשבוע האחרון, הוא עדיין מנסה להכחיש כל שימוש לרעה בכסף של הלקוחות ולהצהיר כי הכל נעשה מרשלנות, או לכל היותר חוסר אחריות - ולא שחיתות. "עשיתי טעויות רבות", הוא אמר בראיון לניו יורק טיימס, "אבל לא ביצעתי הונאה נגד אף אחד". בנוסף, בנקמן-פריד ממשיך להצהיר שהוא מעוניין לפעול על מנת להרוויח כסף שיוכל לשמש אותו להחזרים לכל הנושים והלקוחות של FTX. בשבוע הבא יעיד בנקמן-פריד בפני ועדה של בית הנבחרים האמריקאי ויידרש לתת הסברים בפני הרגולטור.