סם בנקמן פריד (צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images, שאטרסטוק. עיבוד: סטודיו מאקו)
בנקמן-פריד. התורם מס' 2 למפלגה הדמוקרטית | צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images, שאטרסטוק. עיבוד: סטודיו מאקו

ככל שמתגלים עוד פרטים על קריסת FTX והרשלנות - שלא לומר, השחיתות לכאורה - שבה התנהלו כספי הלקוחות של הבורסה, עולים סימני שאלה רבים סביב העובדה שרק מעטים ידעו מה באמת מתרחש בחברה. כעת, מתברר שהקשר בין סם בנקמן-פריד לפוליטיקאים אמריקאים היה חזק יותר ממה שהיה נראה לעין, מה שעל פניו - סיפק לו ול-FTX הגנה מוגברת מפני הרגולטור.

האתר The American Prospect מדווח כי במרץ השנה, הוועדה לניירות ערך והבורסה האמריקאית קיבלו מכתב החתום ע"י 8 חברי קונגרס, משני צידי המפה הפוליטית, המבקשים להפסיק חקירה שמתנהלת בנוגע לחברות קריפטו. בין החברות היתה FTX, והמידע שביקשה הסוכנות הפדרלית לבדוק, עסק בחלק מהפעילויות שגרמו בסופו של דבר לנפילתה. חבר הקונגרס טום אמר, שנבחר לאחרונה לתפקיד השלישי בחשיבותו במפלגה הרפובליקאית, הוביל את המהלך.

חבר הקונגרס טור אמר: "סטארטאפים העוסקים בקריפטו לא צריכים לעמוד תחת המעמסה של דיווח יתר. אנו נוודא שהרגולטור לא הורג את החדשנות וההזדמנות האמריקאית"

אחרי ששלח את המכתב לוועדה, כתב אמר בחשבון הטוויטר שלו כי הוא קיבל תלונות מחברות קריפטו, שהחקירה בהתנהלותן פוגעת ביכולת שלהן לפעול. "סטארטאפים העוסקים בקריפטו לא צריכים לעמוד תחת המעמסה של דיווח יתר. אנו נוודא שהרגולטור לא הורג את החדשנות וההזדמנות האמריקאית". בדצמבר 2021, כשסם בנקמן-פריד הגיע להעיד בפני הקונגרס, ניצל את זמן החקירה שלו כדי להביע דעה מפתיעה: "נשמע שאתם עושים הרבה כדאי לוודא שאין רמאות או מניפולציה אחרת". לאחרונה צייץ אמר כי "הקריסה של FTX היא לא בעיה של קריפטו, זו בעיה של הוועדה לניירות ערך".

ואם המכתב מפתיע, הרי שכאן מתגלה הקשר הבעייתי באמת: 5 מ-8 חברי הקונגרס שחתומים על המכתב - קיבלו תרומות מחברי הנהלה ב-FTX. למשל, טד באד, חבר קונגרס רפובליקאי מצפון קרולינה, קיבל תמיכה בגובה של חצי מיליון דולר לאירגון חיצוני שמימן עבורו קמפיין בחירות. האירגון הוקם ע"י בכיר ב-FTX.

מסמך פנימי שהופץ ב-FTX מראה כי אכן הגיעה בקשה לא רשמית מהוועדה לניירות ערך ובורסה, שביקשה לחקור כיצד החברה מנהלת את כספי הלקוחות שלה. כיום אנחנו יודעים ש-FTX אכן העבירה כספי לקוחות שלא באישור לקרן הגידור של סם בנקמן-פריד, Alameda Research, ושם הכספים הללו הופנו להשקעות בעלות סיכון גבוה.

הסיפור לא מסתיים שם. הניו יורק טיימס מתאר כיצד סן בנקמן-פריד השתמש בכספי תרומה על מנת לצבור רשת קשרים וכוח פוליטי, שככל הנראה עזרו לו מאוד לחמוק מתחת לרדאר ולצבור השפעה בוושינגטון. רשת של ועדות פוליטיות, פירמות ייעוץ ואירגונים ללא מטרות רווח, שהוקמו ע"י FTX למטרות מיסוך ושליטה, וכן נודע כי מנהלים בחברה עבדו על מנת לחזר אחר פוליטיקאים.

כזכור, בחודשים שלפני הבחירות לבית הנבחרים ולסנאט האמריקאי השנה, תרם בנקמן-פריד 40 מיליון דולר למועמדים דמוקרטים. הדבר הפך אותו לתורם השני הכי גדול למפלגה. השותף המנהל של FTX, ראיין סלאמה, תרם 24 מיליון דולר למועמדים רפובליקאים. רבים מהפוליטיקאים שקיבלו תרומות מחברים ב-FTX מנסים להרחיק את עצמם מהסיפור, והודיעו כי הם תורמים את כספי התרומות שהם קיבלו לעמותות אחרות. בית הנבחרים האמריקאי הודיע כי הוא יקיים שימוע בנוגע לקריסה של FTX.