סאם בנקמן-פריד, מייסד בורסת FTX (צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images)
צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images

מיליארדר הקריפטו הנודע, סאם בנקמן-פריד, איבד 14 מיליארד דולר ביום אחד, כך לפי הערכות בתעשייה. זאת לאחר שהבורסה שייסד, FTX, נקלעה בימים האחרונים למשבר נזילות - שהביא לכאוס של משיכות כספים על ידי משתמשים. הדבר הוביל באופן מיידי לקריסה בערך המטבע הדיגיטלי FTT. לשם השוואה, בספטמבר 2021 המטבע היה שווה 78 דולר, בתחילת השבוע הוא היה שווה 25 דולר - וכעת הוא שווה 4.5 דולר בלבד.

אמש ניסתה בורסת בינאנס (Binance) המתחרה להושיט יד לחילוץ יריבתה, בהצעת רכישה עליה הכריזו המנכ"לים של שתי הפלטפורמות אתמול בערב. הצעת הרכישה הגיעה ללא בדיקת נאותות ובחיפזון שאמור היה לעצור את המפולת ב-FTX, שהיתה עד לאחרונה מהחזקות והמובילות בשוק הקריפטו הסוער. 

עם זאת, חרף המיזוג, בלילה המשיכו משתמשים להיאבק על משיכת כספם מהבורסה הדועכת לפני שהוא נעלם לגמרי - מה שהוביל למחיקה של 74% מערכו של המטבע FTT תוך יום - זאת, נכון לכתיבת שורות אלה. מייסד הבורסה, סאם בנקמן-פריד, הוא הנפגע העיקרי מהסערה, כשעדיין לא ברור כמה כסף איבדו משתמשי הבורסה.

מאוחר יותר במהלך היום הראה מנכ"ל בינאנס כבר פחות אדיבות, וצייץ את הלקחים שאפשר ללמוד לדעתו מקריסת FTX. צ'אנגפנג זאו, הידוע בכינוי CZ, צייץ כי הלקחים העיקריים הם שאסור לבורסות קריפטו להשתמש בטוקן שהן יצרו כבטוחה ולא ליטול הלוואות אם מנהלים עסק קריפטו.

בנקמן-פריד הוא אחד מהשמות הבולטים והחשובים שבתעשיית הקריפטו. המיליארדר, שגם השקיע עשרות מיליונים מהונו בתרומה למפלגה הדמוקרטית, היה ידוע בחודשים האחרונים כ"מושיע" של חברות קריפטו שנקלעו לקשיים. כך דווח בעבר שהוא במגעים לרכישה של צלזיוס הקורסת, במלואה או חלק ממנה, כחלק ממסע הרכישות המסחרר שלו - שניתן להניח שהגיע כעת אל קיצו. הוול סטריט ג'ורנל אף עקב אחרי התנועות של בנקמן-פריד, ודיווח שהשנה ביצע רכישות מקנדה ועד יפן, תוך שהוא מצהיר שיקדיש מיליארד דולר לטובת פרויקט התעשיה.