מייסד בורסת FTX סם בנקמן-פריד יוצא מביהמ"ש (צילום: Michael M. Santiago/Getty Images)
בנקמן-פריד ביציאה מביהמ"ש. ממשיך לטעון שהוא חף מפשע | צילום: Michael M. Santiago/Getty Images

סם בנקמן-פריד ממשיך להסתבך: התביעה הפדרלית בארה"ב הגישה אתמול כתב אישום חדש נגד מיליארדר הקריפטו, המייסד והמנכ"ל לשעבר של בורסת הקריפטו פושטת הרגל FTX, שקריסתה הסעירה את העולם בנובמבר האחרון.

המיליארדר לשעבר בן ה-31, שנעצר על ידי הרשויות בארה"ב בדצמבר ושוחרר בערבות של 250 מיליון דולר, מואשם כעת כי שילם שוחד של יותר מ-40 מיליון דולר לפקידים סינים, כדי שישחררו חשבונות של קרן הגידור שלו, Alameda Research, שהוקפאו בנובמבר 2021 על ידי המשטרה הסינית במסגרת חקירה שנוהלה על ידה.

כתב האישום החדש מנחית עוד מכה כואבת על בנקמן-פריד (הידוע בכינוי SBF), "הילד הרע של שוק הקריפטו", שהואשם בדצמבר כי גנב מיליארדי דולרים מכספיהם של לקוחות FTX, כדי לכסות על הפסדים של קרן הגידור אלמדה. כתב האישום הקודם נגדו כולל 13 סעיפי אישום, ובהם עבירות של הונאה, הלבנת הון והפרות של חוקי מימון קמפיינים פוליטיים בארה"ב.

FTX מטבעות קריפטוגרפיים  (צילום: Sergei Elagin, shutterstock)
בורסת FTX. לא פחות מ-13 סעיפי הונאה | צילום: Sergei Elagin, shutterstock

בנקמן-פריד שוהה במעצר בית בבית הוריו בפאלו אלטו, קליפורניה, לקראת משפטו, שצפוי להיפתח ב-2 באוקטובר. עד כה טען לחפותו בשמונה מתוך 13 סעיפי האישום, ועדיין לא הועמד לדין בגין תרומותיו לקמפיין של ג'ו ביידן בבחירות 2020 לנשיאות ארה"ב ותרומותיו למפלגה הדמוקרטית בבחירות האמצע של 2022. הוא הודה ב"ניהול סיכונים בלתי הולם" ב-FTX, אבל הכחיש כי גנב כספי לקוחות. בינתיים, מנכ"לית אלמדה לשעבר, קרוליין אליסון, ושניים ממנהלי FTX לשעבר כבר הודו באישומים נגדם בפרשה זו והסכימו לשתף פעולה עם התביעה.

בעקבות הגשת כתב האישום החדש, שבו מואשם מייסד FTX בהפרת החוק האוסר על אזרחי ארה"ב לשחד פקידי ממשל זרים בניסיון לקדם את עסקיהם, יובא מחר בנקמן-פריד לשימוע בפני השופט המחוזי לואיס קפלן בבית המשפט הפדרלי במנהטן. מקור הבקיא בהליך אמר לרויטרס כי SBF מתכוון לטעון כי הוא חף מפשע. בהליך נפרד, אישר אתמול השופט קפלן שינויים שדרשה התביעה בתנאי הערבות שלפיהם שוחרר בנקמן-פריד ממעצרו בדצמבר - שינויים שנועדו למנוע ממנו להדיח עדים במשפטו.

בעקבות הגשת כתב האישום החדש, שבו מואשם מייסד FTX בשוחד פקידי ממשל זרים בניסיון לקדם את עסקיהם, יובא מחר בנקמן-פריד לשימוע בפני שופט - וצפוי לטעון שהוא חף מפשע

בכתב האישום החדש נטען כי SBF הורה במהלך 2021 להעביר מחשבון המסחר הראשי של אלמדה תשלום של 40 מיליון דולר במטבעות קריפטו לארנק דיגיטלי פרטי, כדי לשכנע את רשויות הממשל בסין לבטל את הקפאת החשבונות של אלמדה, ובהם מטבעות קריפטו בשווי של יותר ממיליארד דולר. לדברי התביעה, מאמצים קודמים של בנקמן-פריד להפעיל לובי של פקידים סיניים כדי לבטל את הקפאת החשבונות לא צלחו. לפי כתב האישום, בנובמבר 2021 הוא אישר עוד העברה של עשרות מיליוני דולרים במטבעות קריפטו, כדי "להשלים" את השוחד.

ארה"ב מסלימה את המאבק נגד בורסות קריפטו

התביעה החדשה נגד מייסד בורסת FTX פושטת הרגל מסמנת הסלמה נוספת במאבק הרגולטורי והמשפטי של ארה"ב נגד בורסות קריפטו. במסגרת זו, ביום חמישי האחרון נעצר במונטנגרו דו קוון (Do Kwon), מייסד חברת Terraform Labs, אחרי שבית משפט בארה"ב כבר הרשיע אותו בהונאה בגין מטבעות הקריפטו שפיתח, TerraUSD ו-Luna, שהתרסקותם טילטלה את שוק הקריפטו במאי 2022.

ביום שני הגישה CFTC, אחת מרשויות הרגולציה הפיננסית בארה"ב, תביעה נגד בייננס, בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, ונגד מייסדה צ'אנגפנג ג'או, בגין הפרת חוקי המסחר בחוזים עתידיים בארה"ב. ובשבוע שעבר, רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) שלחה לחברת Coinbase Global, בעלת בורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב, התראה לפני הגשת תביעה בגין הפרה של חוקי ניירות ערך. לטענת הרשות, קוינבייס הפירה את החוק כשהציעה למשקיעים פיקדונות נושאי ריבית במטבעות קריפטו בשיטה שמכונה "סטייקינג".