סם בנקמן-פריד מובל למעצר (צילום: AFP, Getty images)
בנקמן-פריד בעת הסגרתו לארה"ב | צילום: AFP, Getty images

אחרי שהוסגר מאיי הבהאמה לארה"ב, סם בנקמן-פריד עמד היום בפני שופט פדרלי וכפר בכל סעיפי ההונאה שבהם הואשם. בנקמן-פריד הוא המייסד של בורסת הקריפטו FTX שקרסה בחודש נובמבר ומחקה מיליארדי דולרים מכספי המשתמשים. 8 הסעיפים בתביעה של מדינת ניו יורק מטילים עליו ועל שותפיו את האחריות לקריסה בשל הונאה. אם יורשע למרות זאת, הוא צפוי לבלות עד 115 שנים בכלא.

על פי החשד, מיליארדי דולרים של כספי משתמשים עברו באופן בלתי חוקי בין שתי החברות שהקים בנקמן-פריד: בורסת FTX, וקרן הגידור אלמידה. כספי משתמשים שהיו מושקעים בבורסת הקריפטו עברו - שלא בידיעתם - להשקעות מסוכנות באמצעות קרן הגידור, במהלך שהוביל בסופו של דבר למחיקתם של מיליארדי דולרים. בנוסף, בכירי FTX חשודים כי הבריחו מאות מיליוני דולרים רגע לפני ההכרזה על הקפאת הליכים בחברה, עת קרסה באופן מהיר ולכאורה עד עתה, בלתי צפוי. השלושה מואשמים כי חלק מהכספים שנטלו ממשתמשים באופן לא חוקי אף הושקעו בבתי יוקרה באיי הבהאמה, תרומות לפוליטיקאים ועוד. סעיפי האישום כוללים בין השאר הונאה באמצעים אלקטרוניים (wire fraud), קשירת קשר לביצוע הונאה בניירות ערך, קשירת קשר להלבנת הון, קשירת קשר להונות את ארה"ב והפרת חוקי התרומות הפוליטיות במדינה.

בנקמן-פריד מגיע לביהמ"ש בניו יורק, הערב

להבדיל מבנקמן-פריד, שותפיו הודו בהאשמות נגדם. קרולין אליסון, שהיתה המנכ"לית של קרן הגידור אלמידה, וגארי וונג, שהיה ממקימי בורסת FTX, הודו בסעיפי האישום שכוללים קשירת קשר להונאה והונאה מסוגים שונים - ניירות ערך וסחורות; אליסון אף הודתה בקשירת קשר להלבנת כספים. "אליסון ו-וונג היו משתתפים פעילים במזימה להונות את משקיעי FTX", נכתב בהודעה של רשות ני"ע האמריקאית אחרי הודאתם באשמה.

בנקמן-פריד - המכונה SBF - נחשב עד לאחרונה ל"ילד פלא" שהצליח בגיל צעיר לבסס הון אדיר שרובו במטבעות קריפטו, וכן מעמד בכיר בענף הסוער, לפני שאיבד את כל הונו. ואולם, בראשית חודש נובמבר, החל כדור שלג מהיר שהוביל לקריסת הבורסה שהקים: שמועות על משבר נזילות הביאו לכאוס של משיכות כספים מהירות על ידי משתמשים. הדבר הוביל באופן מיידי לקריסה בערך המטבע הדיגיטלי FTT שאותו הנפיקה הבורסה, ובפועל למחיקתם של מיליארדים. הבורסה מיהרה להכריז על פשיטת רגל והקפיאה את משיכות הכספים של המשתמשים, שעדיין ממתינים לתשובות בנוגע לכספם.

בשבועות לפני מעצרו בנקמן-פריד יצא למסע ראיונות מתוקשר שבו הצהיר כי לא ניסה להונות כספי משתמשים, וכי גילה על כספי לקוחות שעברו בין FTX לאלמידה רק בשבועות לפני הקריסה. בנקמן-פריד ניסה לצייר את הקריסה כטעות ניהול, ולא כניסיון מכוון להונות את הלקוחות. כאמור, הרשויות חשבו אחרת, וזמן לא רב אחרי שורת הראיונות בנקמן-פריד נעצר בביתו שאיי הבהאמה, שם ניהל את FTX. הוא החליט שלא להתנגד להסגרה ונשלח לארצות הברית.