סם בנקמן-פריד מובל למעצר (צילום: AFP, Getty images)
בנקמן-פריד בעת מעצרו. שוחרר בערבות וטוען לחפותו | צילום: AFP, Getty images

אחד מכל שלושה חברי קונגרס קיבל תרומות מבכירי FTX – בורסת הקריפטו שקרסה, כך מבדיקה שערך אתר חדשות הקריפטו קוינדסק (CoinDesk). 196 מתוך 535 מהסנאטורים ונבחרים חברי הקונגרס האמריקאי קיבלו תמיכה כספית ממנכ"ל FTX סאם בנקמן-פריד ובכירים נוספים בבורסה, עבור הקמפיינים הפוליטיים שלהם.

לאחר קריסתה של FTX, התברר כי במטרה לרכך את הרגולציה על חברות קריפטו, תרם בנקמן-פריד סכומי עתק לשני צדי המפה הפוליטית. כעת מואשמים בכירי FTX, בהם בנקמן-פריד עצמו - היחיד שמכחיש את האישומים - בהונאות מסוגים שונים, שגרמו לבורסה לקרוס ולמשקיעיה לאבד את כל הכסף שהעבירו אליה.

כעת, מנהלי הליך חדלות הפרעון של FTX מנסים לאתר ככל הניתן כספים, על מנת להעמידם לטובת נושי החברה. על הנכסים הללו נמנים גם כספי תרומות שמנהלי FTX לשעבר פיזרו. לאחרונה הודיעה FTX שגופים שקיבלו תרומות ביקשו להשיב את הכספים מיוזמתם, ושהחברה מעודד גם אחרים לנהוג כך. יתרה מכך, FTX הודיעה לפי דיווח הוול סטריט ג'ורנל על כוונתה לפנות לבית משפט להשבת כספי תרומות שלא ישובו וולונטרית - בצירוף ריבית.

בשלב זה הצליחו מפרקי FTX למצוא, לטענתם, נכסים בשווי 5.5 מיליארד דולר - ואישרו כי אכן נעלמו 415 מיליון דולר מחשבונות FTX בסמוך להקפאת ההליכים, שעדיין אינם מצליחים לאתר

עם זאת, לא ידוע בשלב הזה האם התרומות לנבחרי הציבור הגיעו מכספי FTX או מכיסם הפרטי של מנהליה.
הרוב המוחלט של התרומות הגיעו מהמנכ"ל בנקמן-פריד, המנכ"ל השותף ראיין סלמה ומראש תחום ההנדסה נישאד סינג. קוינדסק פנו לקבלת תגובות מחברי הקונגרס, בעוד שמרביתם לא הגיבו לפניות, 34 דיווחו שתרמו הלאה את הכספים ו-19 השיבו כי כבר החזירו את הכסף או שבכוונתם לעשות זאת.

בעוד שחלק מחברי הקונגרס קיבלו תרומות שמגיעות עד לתקרה המותרת של 2,900 דולר לקמפיין בחירות, אחרים קיבלו סכומים גבוהים יותר. מחלקם הושגה תגובה והם השיבו לקוינדסק שהכספים מעבר לתקרה הושבו.

בשלב זה הצליחו מפרקי FTX למצוא, לטענתם, נכסים בשווי 5.5 מיליארד דולר - ואישרו כי אכן נעלמו 415 מיליון דולר מחשבונות FTX בסמוך להקפאת ההליכים, שעדיין אינם מצליחים לאתר. המפרקים איתרו 1.7 מיליארד דולר במזומן, 2.5 מיליארד דולר בקריפטו, והשאר בנכסים שונים. במקביל ממשיך סנקמן-פריד לטעון לחפותו, זאת, כאמור, בניגוד לשותפיו שהודו באשמה בשתי עסקאות טיעון נפרדות.