הפגנה נגד חסימת טיקטוק בוושינגטון (צילום: Alex Wong/Getty Images)
הפגנה נגד חסימת טיקטוק בוושינגטון. קפיצת מדרגה לעומת חוקים קודמים בארה"ב | צילום: Alex Wong/Getty Images

מונטנה עשויה להיות המדינה הראשונה בארה"ב שתחסום את טיקטוק לחלוטין. זאת לאחר שבסוף השבוע האחרון עבר ברוב קולות חוק SB-419. אם יאושר סופית, החוק שממתין על שולחנו של מושל המדינה גרג גיאנפורטה ועשוי להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2024, יאסור על חנויות האפליקציות לאפשר הורדה של טיקטוק לכלל המשתמשים בגבולות מונטנה. עוד ייאסר על טיקטוק להציע את השירות לתושבי המדינה.

"גניבת המידע והנתונים ממשתמשים על ידי טיקטוק ויכולתה לשתף נתונים אלה עם המפלגה הסינית הקומוניסטית מפרות את הזכות לפרטיות של מונטנה", נכתב בהצעת החוק שהתקבלה, דווח ב-CNBC.

קנס של 10,000 דולר

משתמשים שיעקפו את החוק וימצאו דרך להתקין ולהשתמש בטיקטוק בגבולות המדינה לא ייענשו, אבל חברות כולל טיקטוק עצמה יסתכנו בקנס של 10,000 דולר בגין כל הפרה.

מונטנה היא אחת המדינות הפחות מאוכלסות בארה"ב ובה כמיליון תושבים בלבד. למרות שהפגיעה בטיקטוק צפויה להיות מינימלית, מדובר בקפיצת מדרגה לעומת חוקים קודמים שנקבעו ברחבי ארצות הברית על ידי טקסס, מרילנד, דרום דקוטה ודרום קרוליינה שהודיעו בחודשים האחרונים על חסימת שימוש באפליקציה שבבעלות סינית במכשירים בבעלות ממשלתית בקרב עובדי ציבור.

לאחרונה נאסר השימוש בטיקטוק לפי החלטת הבית הלבן במכשירים של עובדי מספר סוכנויות פדרליות, אך עד עכשיו לא היה איסור שנגע למשתמש הפשוט מלבד איום מצד ממשל ביידן לחסום לחלוטין את טיקטוק מלפעול בארה"ב - אם לא תיפרד מהבעלות הסינית של החברה האם בייטדאנס ותימכר לבעלות מקומית בארה"ב.