אמנון שעשוע (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
שעשוע. באורקם בחרו שלא להגיב | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חברת אורקם הירושלמית של אמנון שעשוע נמצאת בהליכי פיטורים של 62 עובדים מתוך 380 העובדים של החברה - כ-15% מכח האדם בחברה. העובדים נמצאים בהליכי שימוע. מדובר בצמצום רוחבי שמוגדר כתהליך התייעלות של החברה. באורקם בחרו שלא להגיב לידיעה.

חברת אורקם הוקמה ב-2010 בידי שעשוע, מייסד שותף ומנכ"ל משותף, וזיו אבירם, מייסד שותף ומנכ"ל משותף, שהקימו בעבר ביחד גם את מובילאיי. בשנתיים האחרונות מנהל את החברה שעשוע ובאחרונה מונה לה מנכ"ל חדש, אלעד צרפתי.

אורקם עוסקת בתחום הראייה הממוחשבת ומפתחת מפתחת מצלמה שמותקנת על משקפיים ומסייעת לעיוורים ולקויי ראיה לקרוא טקסטים, לזהות פרצופים ועוד.

הגיוס האחרון של אורקם היה במרץ 2021, מה שיכול להסביר את הקשיים שהיא חווה כעת, כשקופת המזומנים הולכת ומצטמקת. עד כה גייסה החברה כ-180 מיליון דולר והערכת השווי בגיוס האחרון שלה הגיעה ל-1.5 מיליארד דולר.

על רקע גלי הגאות של 2021 ערכה החברה גם גיוס סקנדרי, שנועד לאפשר לעובדי החברה לפגוש את האופציות שבידיהם בצורת סכומי מזומנים. יתכן וכמה מהעובדים, שנהנו מסקנדרי לפני שנה וחצי, יאלצו להיפרד כעת מאורקם.

עם זאת אפשר להניח שהפיטורים באורקם אינם הבעייה הבוערת ביותר של שעשוע. חברת מובילאיי, שהוא מוביל תחת כנפי אינטל, פרסמה תשקיף לקראת הנפקת מניות בקרוב, במה שעלול להתגלות כאחת האכזבות של ההייטק הישראלי אם אכן החברה תיסחר לפי שווי נמוך יותר מזה שבו היא נרכשה על ידי אינטל.

שעשוע יכול להתנחם בחברה הרביעית שהוא נמנה עם מייסדיה, AI21, שמצליחה לצמוח במהירות הודות לגאות בעולמות הבינה המלאכותית וה-NLP.