אמנון שעשוע  (צילום: Heinz Troll, יחצ)
אמנון שעשוע. שמר על מובילאיי כיחידה עצמאית | צילום: Heinz Troll, יחצ

עכשיו זה רשמי: מובילאיי תונפק כמעט במחיר שבו נרכשה על ידי אינטל - אכזבה גדולה לאור הערכות מוקדמות על הנפקת ענק בשווי של 50 מיליארד דולר. המשמעות היא שאינטל תנפיק פחות מניות מהמתוכנן ותכניס לכיסה הרבה פחות מה-3.5 מיליארד דולר שהיא זקוקה להם להשקעות ההוניות עליהן הכריזה.

אינטל חשפה היום כי תנפיק את מובילאיי לפי שווי של 15.93 מיליארד דולר. השווי הנמוך, שנגזר מהמצב בשוק והקיפאון בשוק ההנפקות הראשוניות, משקף 820 מיליון דולר אותם מעוניינת מובילאיי לגייס, שכאמור מעניקים לחברה שווי של פחות מ-16 מיליארד דולר. החברה מתכננת להנפיק 41 מיליון מניות בטווח מחירים של בין 18 ל-20 דולר. אחרי ההנפקה מובילאיי תישאר עם למעלה מ-45 מיליון מניות ו-750 מיליון דולר. חוסר ההתלהבות בשוק ניכר היטב, כשמניית אינטל עולה בטרום מסחר ב-1% בלבד.

אמש דווח ב-WSJ על פי גורמים המעורים בפרטים, כי השווי התכווץ אל מתחת ל-20 מיליארד דולר. כבר בחודש שעבר דיווחה בלומברג כי ההנפקה עשויה להתכווץ לשווי של מתחת ל-30 מיליארד דולר, זאת לאחר שדחיית ההנפקה עצמה נחשפה כאן ב-tech12 כבר בחודש יולי. אז גם כבר הערכנו שהשווי לא יישאר זה המקורי.

הסיבה לקיפאון בשוק נובעת מחוסר היכולת להגיע להסכמות על תמחורים, כשלא מעט חברות סובלות מכך, בשל קריסת המכפילים בוול סטריט, המהווים את האינדיקטור על פיו מעריכים חברות בשוק הפרטי. עוד מדווחים ב-WSJ כי הרואדשואו, הליך גיוס הכספים מהמשקיעים, נדחה בעצם מאתמול (שני) להיום, כעוד סימן שאינו נוסך ביטחון.

בחמש השנים שעברו מאז רכשה אינטל את מובילאיי הישראלית ב-15.3 מילארד דולר, הצליח אמנון שעשוע - מייסד החברה - לשמור על מובילאיי כיחידה עצמאית נפרדת בתוך אינטל, כולל המותג שלה, ועדיין להביא תקציבים והשקעות לפיתוח החברה. ביוזמתו רכשה אינטל לפני שנתיים את חברת מוביט (Moovit) הישראלית ב-915 מיליון שקל והכפיפה אותה למובילאיי.

מצבה של אינטל, לעומת זה, הלך והחמיר בשנים אלו. בשבוע שעבר דווח בבלומברג כי אינטל מתכננת קיצוץ של אלפי עובדים מכח האדם שלה. במחלקות מסוימות, כגון שיווק ומכירות, הקיצוץ יגיע עד לחמישית מכוח האדם. על פי הדיווח, מדובר באלפי אנשים מתוך סך הכל 114 אלף עובדי החברה, ומקור מהלך הקיצוץ הוא ההאטה בשוק המחשבים הפרטיים. ביולי האחרון, נזכיר, החברה דיווחה על דו"חות הרבעון השני, החמיצה את תחזיות האנליסטים וחתכה את תחזיות הרווח להמשך השנה. בנוסף סובלת אינטל מהאטה כללית שמתרחשת כיום בשוק השבבים לאור מלחמת חורמה של ארה"ב בייצוא שבבים מתקדמים לסין, מחשש לזליגת טכנולוגיה עילית לתעשיה צבאית-בטחונית במדינה.