מנכ"ל מטא מארק צוקרברג (צילום: Frederic Legrand - COMEO, Popel Arseniy, שאטרסטוק)
מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. שנה היעילות התחילה | צילום: Frederic Legrand - COMEO, Popel Arseniy, שאטרסטוק

ההתייעלות הפיננסית ותחזיות אופטימיות הקפיצו הלילה (רביעי) את מניית מטא בכ-10% עם פרסום תוצאות החברה לרבעון הראשון של 2023. מפעילת הרשתות החברתיות פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם רשמה הכנסות של 28.45 מיליארד דולר בשלושת החודשים הראשונים של השנה, תוך שהיא עוקפת את ציפיות האנליסטים ל-27.65 מיליארד דולר.

מטא מעריכה כי ברבעון השני של 2023 יצמחו ההכנסות לטווח של 29.5 עד 32 מיליארד דולר.

הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2023 מהוות שיפור של כ-2% לעומת הכנסות הרבעון המקביל אשתקד. זהו גם הרבעון הראשון שבו מטא מראה שיפור בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, לאחר שלושה רבעונים רצופים של ירידה.

הרווח למניה (EPS) עמד על 2.2 דולר - יותר מציפיות האנליסטים ל-2.01 דולר וירידה מתוצאות הרבעון המקביל שבו עמד הנתון על 2.72 מיליארד דולר.

"היה לנו רבעון טוב והקהילה שלנו ממשיכה לגדול", מסר צוקרברג במכתב שנלווה לדוחות. "העבודה שלנו בתחום ה-AI מניבה תוצאות טובות באפליקציות והעסקים שלנו. אנחנו הופכים גם ליעילים יותר כדי לבנות מוצרים מהר יותר ולהציב את עצמנו בעמדה חזקה יותר לדלוור את החזון ארוך הטווח שלנו".

בחודשים האחרונים השקיעה מטא משאבים רבים בשילוב למידת מכונה ובינה מלאכותית במערכת המודעות שלה. המהלך נועד להתגבר על המגבלות שהטילה אפל לפני כשנתיים ופגעו ביכולת של אפליקציות אייפון לעקוב אחר משתמשים. המהלך פגע מאד בהכנסות מטא מפרסום.

באוגוסט האחרון השיקה מטא מוצר חדש שמשתמש ב-AI כדי לייצר אוטומטית מודעות לפי יעדים ספציפיים שמגדיר איש השיווק. הכלי החדש סייע לחברה להגדיל חזרה את הכנסותיה מפרסום.

שנת 2022 במטא עמדה תחת סימן המטאוורס, שעם הזמן הלך ואיבד מזוהרו. המייסד והמנכ"ל מארק צוקרברג הציג חזון בזבזני שעלה לחברה 13.2 מיליארד דולר בהשקעות, ודיכא את המשקיעים עד שהמניה הידרדרה בנובמבר לשפל של פחות מ-90 דולר.

בתחילת 2023 הכריז צוקרברג כי מטא נכנסת ל"שנת התייעלות" - מסר שתמיד מעורר תקווה בקרב המשקיעים בוול סטריט. ההתייעלות הזו התבטאה בקיצוץ בהוצאות ובפיטורים שנערכו בשני סבבים, וכן בהקפאת גיוסי עובדים.

בנובמבר 2022 הכריזה מטא על סבב פיטורים ראשון ולפני כחודש הצטרף אליו סבב שני. בסך הכל כללו הפיטורים 21 אלף עובדים.

המהלכים הצליחו להזריק עידוד למשקיעים והמניה של מטא חזרה לטפס. היום, עם סגירת המסחר ולפני פרסום הדוחות נסגרה מניית החברה על 210 דולר.

ערב פרסום הדוחות הערב העלה אנליסט בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן העלה את התחזית שלו למחיר המניה של מטא מ-225 ל-270, תוך שהוא מציין את המשמעת הפיננסית של החברה. גם בדויטשה בנק שיבחו את השיפור במבנה העלויות של החברה.