צוקרברג והמטאוורס (אילוסטרציה) (צילום: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images, שאטרסטוק. עיבוד: tech12)
צוקרברג במטאוורס (אילוסטרציה). הפסדים מצטברים של 30 מיליארד דולר | צילום: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images, שאטרסטוק. עיבוד: tech12

פעילות פיתוח המטאוורס של מטא ממשיכה להסב הפסדים גבוהים לחברה של מארק צוקרברג. לפי תוצאות הרבעון הראשון שפרסמה החברה השבוע, חטיבת ריאליטי לאבס (Reality Labs) האחראית על הפיתוח בתחום הסבה למטא הפסד תפעולי של 3.99 מיליארד דולר.

ההפסד שהסבה ריאליטי לאבס למטא ברבעון הראשון של 2023 גדול ב-34% מההפסד שהסבה הפעילות לחברה ברבעון המקביל אשתקד.

מאז השקת פעילות מטא בתחום ב-2020 ועד כה צברה חטיבת פיתוח התוכנה והחומרה למטאוורס הפסדים של כ-30 מיליארד דולר. ב-2022 לבדה צברה ריאליטי לאבס הפסד של יותר מ-13 מיליארד דולר.

גם התחזית שסיפקה מטא להמשך 2023 לא מבשרת שינוי מגמה. למעשה, החברה ציינה כי היא צופה שההפסד התפעולי של הפעילות ייגבר ב-2023.

בעוד הפסדי הפעילות הולכים ומעמיקים, הכנסות ריאליטי לאבס נותרות זעומות. פעילות המטאוורס, הכוללת הכנסות ממכירת מכשירי ה-VR קווסט הכניסו לחברה 339 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה. הכנסות מטא ממשפחת האפליקציות שלה (פייסבוק, אינסטגרם, וואטסאפ ומסנג'ר) באותה תקופה היו יותר מ-28 מיליארד דולר.

אף שמטא השיקה ב-2022 דגמים נוספים של ערכות ה-VR שלה, כולל דגם פרימיום, הכנסות פעילותה בתחום בשנה זו היו נמוכות ב-2% לעומת תוצאות 2021 לפי חברת המחקר NPD, דווח ב-CNBC.

למרות זאת, ולמרות ביקורת עבר שהשמיעו משקיעי החברה, צוקרברג מאותת שהוא לא מתכוון להיכנע. במכתב לעובדים שפרסם צוקרברג בחודש שעבר, ובו הודיע על גל שני של פיטורי ענק בחברה ועל עצירת גיוסים לאלפי משרות פתוחות, הוא הצהיר שוב על מחויבות החברה לתחום.

לפי המכתב, לצד ההתמקדות בתחום הבינה המלאכותית, מטא לא מוותרת על החזון ל"עיצוב הדור הבא של פלטפורמות מחשוב", כלומר המטאוורס.

בתחילת מרץ הודיעה על מטא על הוזלה משמעותי במכשירי המציאות הרבודה שלה. עם פרסום דוחות החברה לרבעון השני בעוד שלושה חודשים ניתן יהיה לבדוק אם המהלך הוביל להגדלת הביקוש והמכירות.

השפעה נוספת על ביצועי מטא בתחום צפויה להגיע בחודש יוני, כאשר לפי הדיווחים אפל צפויה להציג את מכשיר המציאות המעורבת שהיא מפתחת.