הלוגו של וויקס על בניין החברה ביפו (צילום: StockStudio Aerials, שאטרסטוק)
וויקס. כבר הודיעה על תוכנית התייעלות | צילום: StockStudio Aerials, שאטרסטוק

הקרן האקטיביסטית Starboard חשפה אמש כי רכשה 9% ממניות wix (וויקס) הישראלית. לפי רויטרס, הקרן פנתה כבר לחברת עיצוב האתרים הישראלית עם הצעות לשיפור פעילות החברה.

וויקס, שפיתחה פלטפורמה להקמת אתרים, נמצאת בעיצומה של תקופה לא קלה לאחרונה. באוגוסט הודיעה על פיטורי 100 עובדים, חרף הצהרה רבעון קודם כי "אף עובד לא יילך הביתה". בדוחות הרבעוניים שיצאו יומיים אחר כך הודיעה על תוכנית קיצוצים בסך 150 מיליון דולר. ברויטרס הסתמכו על מקורות אנונימיים שסיפרו ש-Starboard תומכת בהפיכת החברה לרווחית וסבורה שיש מקום להגדיל את שולי הרווח לצמוח עוד יותר. בשלב זה הקרן לא מחפשת מושב בדירקטוריון וויקס.

Starboard, שמוביל ג'ף סמית', נחשבת לקרן אקטיביסטית שפועלת לשיפור מיידי באופרציה וברווחיות של חברות שהיא נכנסת אליהן. ב-2017 היא רכשה למעלה מ-10% מניות מלאנוקס הישראלית והדבר הוביל לסכסוך מתוקשר בין המשקיעים להנהלה. בשלב מסוים הקרן אף ניסתה להדיח את אייל ולדמן, מייסד החברה מתפקיד המנכ"ל. הסכסוך הסתיים בניצחון יחסי לוולדמן אבל המחיר הכבד שגבה ממנו, כפי שהעיד בעצמו, תרם כנראה להחלטה למכור את החברה לאנבידיה.

רכישת מניות בוויקס כשהחברה מתמודדת עם האטה בכלכלה וירידה בקניות ברשת עשויה להוביל להחרפת צעדי ההתייעלות עליהם הודיעו בוויקס.