הלוגו של וויקס על בניין החברה ביפו (צילום: StockStudio Aerials, שאטרסטוק)
לוגו וויקס על בניין החברה. | צילום: StockStudio Aerials, שאטרסטוק

חברת הפינטק Melio מפטרת כ-60 עובדים, המהווים 10% ממצבת כוח האדם של החברה. מדובר בעובדים בצוותי מכירות בארצות הברית. לאחרונה התראיין מתן בר, מנכ"ל ומייסד משותף של החברה ל-tech12 וסיפר על אתגרי הצמיחה ועלויות רכישת לקוח שאיתן מתמודדות חברות ה-Saas.

מהחברה נמסר בתגובה: "על רקע שינויים בסדרי העדיפויות של Melio, נאלצנו לקבל את ההחלטה הקשה להיפרד מכ-60 עובדים, רובם המוחלט בצוותי המכירות שלנו בארצות הברית. זהו כמובן יום קשה שבו אנו נפרדים מאנשים קרובים אלינו ולכן עושים כל מה שביכולתנו לדאוג לעובדים שהושפעו מהשינוי. בכלל זה הצענו להם להגיש מועמדות לתפקידים אחרים בחברה שאליהם אנחנו ממשיכים לגייס".

בתוך כך, בחברה מדגשים כי מדובר בשינוי מיקוד ודרישה נמוכה יותר לאנשי מכירות, ולעומת זאת החברה ממשיכה לגייס העובדים לאזורים אחרים בחברה. "אנו עושים זאת במקביל להמשך ההתרחבות המהירה של צוותי הפיתוח והמוצר בישראל והתרחבות לקומות נוספות במגדלי חג׳ג׳ עד סוף השנה אשר יאפשרו גדילה של יותר מ-300 אנשים (כמעט פי שניים מכמות האנשים היום בישראל). כל זאת על מנת להיות מסוגלים לתמוך בהזדמנויות הטכנולוגיות והשותפויות העסקיות שאנו מחויבים אליהן".

חברת וויקס, המפתחת פלטפורמה לבניית אתרי אינטרנט, הודיעה לעובדים כי היא מפטרת כ-100 עובדים, עשרות מהם בחו"ל. ההודעה ניתנה לעובדים במייל ששלח מנכ"ל החברה, אבישי אברהמי. לפי הדוחות שפרסמה בשלהי 2021, לוויקס כ-6,000 עובדים.

כזכור, לאחר פרסום הדוחות הפושרים בחודש מאי אמר סמנכ"ל הכספים של החברה, ליאור שמש, בראיון ל-tech12 כי החברה אינה מתכוונת לפטר אף עובד. בחברה הדגישו כי בכוונתם להתייעל אך לא באמצעות פיטורים: "תפעולית אנחנו רווחיים. אני לא הולך לפטר אדם אחד - ההיפך, אני הולך להעסיק עוד - אבל עובדים שיתמכו בצמיחה". מאז כבר סגרה Wix את פעילות המיזם הפנימי Wix Answers, אך דאז הכחישה כי עובדי המיזם יפוטרו והצהירה כי ישולבו בפרויקטים אחרים בחברה. 

פוסט של מנכ"ל ויקס, אבישי אברהמי, מחודש מאי שבו נערכה מסיבת חברה

גם קלטורה, המספקת פלטפורמת וידאו בענן, מתכוונת לפטר 10% מכוח האדם של החברה, שהם 80 עובדים - מתוכם 30 עובדים בישראל - מהלך שיביא לדברי החברה לחיסכון של כ-18 מיליון דולר. קלטורה דיווחה במסגרת הדו"ח הכספי לרבעון השני, כי דירקטוריון החברה אישר את מהלך הפיטורים כחלק מתוכנית התייעלות והפחתת ההוצאות של החברה.

תוצאות קלטורה מגלים על צמיחה אפסית בהכנסות ברבעון השני של השנה: 42 מיליון דולר לעומת 41.6 מיליון ברבעון המקביל ב-2021. ה-ARR (הכנסה שנתית חוזרת) הסתכם ב-151 מיליון דולר, 4% יותר מברבעון המקביל אשתקד. ההפסד התפעולי בחברה העמיק והסתכם ב-15.5 מיליון דולר (רווח תפעולי מתואם) עבור החודשים אפריל-יוני 2022, לעומת 5.8 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

לאחרונה קיבלה קלטורה הצעת לרכישת מלוא מניותיה מהמתחרה פנופטו במחיר של 3 דולר למניה, ששיקף לחברה הישראלית שווי של 383 מיליון דולר. פנופטו היא סטארטאפ שממומן בידי קרן 1K, שגם מחזיקה בכמעט 7% ממניות קלטורה.

מקלטורה נמסר: "לאור תנאי השוק וההאטה הכלכלית החליטה החברה תוך הסתכלות לטווח הארוך לנקוט בצעדי התייעלות עסקיים ומבניים ולהאיץ בכך את חזרת החברה לרווחיות. כתוצאה מכך, אנו מקצצים בהוצאות החברה ונאלצים בצער להיפרד מעובדים מוכשרים ושותפים לדרך, המהווים 10% מעובדי החברה ובכללם 30 מתוך 450 המועסקים בישראל. כדי לסייע לעובדים בתהליך נעניק להם חבילת עזיבה מורחבת ותמיכה מקצועית, על מנת שימצאו את מקומם הבא במהירות ככל שניתן."

קלטורה מסרו כי "לאור תנאי השוק וההאטה הכלכלית החליטה החברה תוך הסתכלות לטווח הארוך לנקוט בצעדי התייעלות עסקיים ומבניים ולהאיץ בכך את חזרת החברה לרווחיות"

מהלכי הפיטורים הללו מתרחשים בלב עונת הדוחות של הרבעון השני של השנה. מניית Wix זינקה ב-23% בחמשת ימי המסחר האחרונים ו-28.5% מהתחתית האחרונה בסוף יולי. עם זאת, המניה עדיין במינוס 55% מתחילת השנה ובמינוס 73% בשנה האחרונה. הדוחות הקרובים צופים צמצום הפסדים: הקונצנזוס צופה הכנסות של 344 מיליון דולר ברבעון, כשהרווח למניה, כלומר ההפסד, עומד על 34 סנט; שמהווים ירידה של 10% ביחס להפסד אשתקד. עם זאת ברבעון הקודם החברה הפסידה מעל המצופה והיווה הפתעה לרעה של 12.5% פחות מציפיות השוק. נכון לכרגע, ממוצע של 12 אנליסטים המסקרים את המניה מעניק לה מחיר יעד של כמעט 97 דולר, אל מול מחיר נוכחי של 72.5 דולר, אפסייד של 35%. עם זאת הטווח שניתן למניה הוא בין 68 דולר בנמוך ל-160 בגבוה.