וויקס (צילום: Larich, שאטרסטוק)
צילום: Larich, שאטרסטוק

אחרי ההודעה על הפיטורים, ויקס מפרסמת את הדוחות לרבעון השני של השנה. בשורה התחתונה: ויקס הצליחה לעמוד בציפיות השוק אחרי שנה קשה במיוחד, שבמהלכה איבדה 75% משוויה וירדה משווי שוק של 20 מיליארד דולר לפחות מ-4 מיליארד. 

כדי לפצות על השחיקה בהכנסות, החברה הודיעה על כך שהחלה במהלך צמצומים בגובה 150 מיליון דולר. החברה מפרטת את החלוקה בקיצוצים: 25% יגיעו מהורדת עלויות; 75% יגיעו מהורדת הוצאות "תפעוליות", שכרגע באים לידי ביטוי בהקפאת גיוס כוח אדם. "אספקט משמעותי בתוכנית הוא התאמת גודל כוח האדם וגיוסים עתידיים, תוך אופטימיזציה של עוד הוצאות תפעוליות שאינן מייצרות הכנסות", כתבו בחברה.

"התאמת גודל כוח אדם" זו מכבסת מילים לעובדה שוויקס לא רוצים להודות בפה מלא שהם מתכוונים גם לפיטורים. למרות הכחשות העבר, שהחברה לא תפטר, לפי הדוחות נראה שהחברה כבר צמצמה 5% מכוח האדם שלה: בסבב הפיטורים הנוכחי שנחשף אתמול פוטרו 100 עובדים, ובין הרבעון הראשון לשני עזבו 200 עובדים נוספים. זה טרנד שכנראה יימשך, אם רוצים לבצע הורדה תפעולית משמעותית.

לפי הדוחות נראה שהחברה כבר צמצמה 5% מכוח האדם שלה: בסבב הפיטורים הנוכחי שנחשף אתמול פוטרו 100 עובדים, ובין הרבעון הראשון לשני עזבו 200 עובדים נוספים. זה טרנד שכנראה יימשך, אם רוצים לבצע הורדה תפעולית משמעותית

למרות זאת, השוק לא מתלהב, כי הבעיה האמיתית של וויקס היא שהעתיד נראה רק "בסדר", הוא לא מבטיח, לפחות לא לפי התחזית שצופה צמיחה שנתית של עד 10% - הרבה מתחת לציפיות של וול סטריט לחברה המגדירה עצמה כחברת צמיחה.

ברמת המספרים, ההכנסות של וויקס עמדו על 345 מיליון דולר - בדומה לציפיות האנליסטים, כשבשורת ההפסד למניה הצפי היה ל-35 סנט הפסד, לעומת 14 בפועל. כלומר, ויקס הפסידה פחות מההערכות לגביה. החברה מצפה לצמוח ברבעון השלישי בין 7% ל-8% ביחס לרבעון המקביל ל-341-345 מיליון דולר, שזה מעט מתחת לממוצע התחזיות. החברה אמנם עולה ב-2% בטרום מסחר וכנראה שמה שבעיקר מכביד עליה אלה תחזיות הצמיחה, אבל אמש נפלה במסחר ב-5% וירדה מתחת לשווי של 4 מיליארד דולר, פחות מפי 3 על ההכנסות השנתיות הצפויות העומדות על 1.4 מיליארד דולר.

וויקס צופה שבשנה כולה מחזור המכירות יגדל בין 8% ל-10% להכנסות שנתיות של 1.4 מיליארד דולר. הנתון הזה לא מרשים את המשקיעים, ולמרות שבחברה בוחרים להאשים את תנאי השוק, עובדתית - יש חברות כמו מאנדיי שהעלו בצורה הרבה יותר משמעותית את התחזיות.

כרגע, יש שני דברים שמכבידים על וויקס: הראשון, יש לה חוב גדול של 930 מיליון דולר (שאותו היא יכולה לנהל) ומנגד יש לה נכסים פיננסים של 1.45 מיליארד דולר ומזומנים נטו של 520 מיליון דולר. עבור חברה שכבר שני רבעונים הפסדית, ובשוק שבו והרווח התפעולי מעל הכול - זה הופך אותה לאטרקטיבית לרכישה. ומזה היא צריכה להיזהר.