מניות מיקרוסופט נאסד"ק בורסה מסחר (צילום: בלומברג, getty images)
צילום: בלומברג, getty images

חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, ה"ביג טק" - מיקרוסופט, גוגל, מטא (פייסבוק) ואמזון - הציגו השבוע את התוצאות הכספיות שלהן לרבעון השלישי של 2022, ואיבדו השבוע 370 מיליארד דולר ביחד, כך לפי חישוב של בלומברג. גוגל ומיקרוסופט מחקו שתיהן יחד שווי שוק של 280 מיליארד דולר רק השבוע.

היחידה בחבורת ה"ביג טק" שהוסיפה לשווי השוק שלה 150 מיליארד דולר היא אפל, שמנייתה עלתה אמש ב-7.6%.

הובילה את הירידות מטא, שבדיוק אתמול לפני שנה הכריזה שהיא מפסיקה להיות "פייסבוק" והופכת להיות "מטא" - מאז אותו יום, שווי השוק שלה התכווץ ב-622 מיליארד דולר. השבוע, לאחר שהתברר למשקיעים שמארק צוקרברג מתכוון להמשיך להוציא עשרות מיליארדי דולרים נוספים בשנים הקרובות על חזון המטאוורס, שכיום נראה שלא מתרומם עדיין, מניית מטא צנחה בכ-24.5% בלילה אחד - מדובר על מחיקת ענק של כ-70 מיליארד דולר. בכך יצאה מטא באופן רשמי, וייתכן שזמני, מרשימת 20 החברות הגדולות בעולם. היא ממוקמת כיום במקום ה-25.

בדיוק אתמול לפני שנה הכריזה שהיא מפסיקה להיות "פייסבוק" והופכת להיות "מטא" - מאז אותו יום, שווי השוק שלה התכווץ ב-622 מיליארד דולר

עוד פרסמה השבוע גוגל את התחזיות שלה, בהן החמיצה את תחזית האנליסטים לגבי ההכנסות שלה וסבלה מהיחלשות כללית בהכנסות מפרסום, מקור ההכנסות העיקרי שלה. בתוצאה מכך, צנחה במסחר וסבלה מיום המסחר הגרוע ביותר מאז מרץ 2020.

אמזון הציגה דוחות סבירים, אבל תחזית מרתיעה לרבעון הבא: הסביבה הכלכלית הסוערת בעולם, שמובילה לירידה בצריכה בעוד המחירים בכל העולם עולים ואנשים נאלצים להדק את החגורה ולוותר על רכישות - צפויה לפגוע מאוד בשורת ההכנסות של ענקית הקמעונאות. לרגעים, אמזון אף יצאה ממועדון ה"טריליון דולר", של החברות הגדולות בעולם.

ביום שלישי בלילה מיקרוסופט פרסמה את הדוחות שלה, ועקפה את תחזיות ההכנסות והרווח, אבל הצמיחה בהכנסות עלתה רק ב-10.5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הצמיחה הזו - הנמוכה ביותר מאז 2017 - בשילוב הצמיחה הנמוכה בהכנסות מחטיבת הענן, מנוע הצמיחה העיקרי של החברה - שסבל מהצמיחה הנמוכה מזה שנתיים, הובילו לירידות עמוקות בשני ימי המסחר שלאחר פרסום הדוחות.

גם האנשים העומדים בראשן של החברות הללו, וליתר דיוק 20 האנשים העשירים בעולם - בהם כמובן גם מארק צוקרברג, אילון מאסק וג'ף בזוס - איבדו לפי ההערכות כחצי טריליון דולר מהונם האישי "על הנייר", כלומר המניות שהחזיקו שוות כיום מאות מיליארדי דולרים פחות.

היחידה שעברה שבוע טוב היא אפל, שהיא ללא עוררין כיום חברת הטכנולוגיה המצליחה בעולם. אפל עלתה במסחר אתמול כאמור, היחידה שצבועה בירוק מבין חברות הטכנולוגיה, לאחר דוחות טובות חרף היחלשות ברכישות אייפון 14 ואייפד. המשקיעים גם ממתינים בציפייה דרוכה לחודשי הקניות העולמיים, נובמבר ודצמבר, עם חגיגות בלאק פריידי ויום הרווקים, שבאופן מסורתי נחשבים לחודשי המכירות הטובים ביותר של אפל בעולם.

ונסיים כמובן בטוויטר, שנמחקת מהמסחר ולכן לא פרסמה את הדוחות של הרבעון האחרון, עתה משהיא חברה פרטית בבעלותו של אילון מאסק. מאסק, שפיטר את בכירי החברה ומתכוון לקחת לעצמו את תפקיד המנכ"ל, צפוי על פי ההערכות לשלם להם פיצויים בגובה 200 מיליון דולר במצטבר.