מטא צונחת בדירוג החברות שהכי טוב לעבוד בהן (צילום: Sergei Elagin, shutterstock)
צילום: Sergei Elagin, shutterstock

צניחה חופשית במניית מטא: החברה שמחזיקה בפייסבוק, אינסטגרם ו-וואסטסאפ מחמיצה את תחזיות האנליסטים, וצונחת במסחר המאוחר ב-20%. הצניחה במניה מתרחשת לאור דוחות מאכזבים לרבעון: הרווח למניה ירד ב-49% לעומת השנה שעברה, ההוצאות גדלו ב-19% ומספר העובדים התנפח ב-28%.

ההוצאות על המטאוורס, שעדיין לא מייצר הכנסות משמעותיות לחברה, האמירו ל-9.4 מיליארד דולר במהלך השנה ובמטא מתריעים - ההוצאות הללו ימשיכו לעלות, עד שנצליח להגשים את חזון המטאוורס. את המשקיעים, בינתיים, זה רחוק מלשכנע.

"למרות שאנחנו מתמודדים עם אתגרי הכנסות בטווח הקצר, יש לנו את מה שנדרש כדי לשוב לצמיחה חזקה", אמר מארק צוקרברג בנוגע לדוחות המאכזבים - שלוקחים את שווי החברה שנים ארוכות אחורה.

אתמול בערב דיווחה מטא על הכנסות של 27.7 מיליארד דולר - ירידה של 4% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה ופחות ממה שצפו האנליסטים - הכנסות גבוהות יותר של 27.4 מיליארד דולר. הרווח למניה, ה-EPS, עומד על 1.64 דולר - בעוד שהצפי היה ל-1.9 דולר. מדובר ברווח למניה הנמוך ביותר לשנים האחרונות.

נתון מעודד אחד היה מספר המשתמשים היומיים (DAUs) באפליקציות של החברה - שעמד על ממוצע של 1.98 מיליארד, עלייה של 3% משנה שעברה ומעל ה-1.86 מיליארד שהשוק צפה. עם זאת, ההכנסות הממוצעות למשתמש גם הן איכזבו, המשקיעים ציפו ל-9.83 דולר למשתמש, ובמטא דיווחו רק על 9.41 דולר. 

השוק הגיב לפרסום באופן מיידי והמנייה של מטא ירדה בכמעט 9% בתוך עשרים דקות אחרי סגירת המסחר והיא רק המשיכה לצנוח מטה ומטה. זאת לאחר שביום המסחר, עוד לפני פרסום הדו"חות, המניה ירדה בכ-5.5% על רקע הדו"ח המאכזב שפרסמה אתמול גוגל שכלל ירידה בהכנסות מפרסום.

מארק צוקרברג מטאוורס
האווטאר של מארק צוקרברג במטאוורס. הפסד של כמעט 10 מיליארד דולר עד כה השנה

במקביל לדוחות מטא, כל חברות הביג טק חוו אמש יום אדום במיוחד במסחר. גוגל עברה את יום המסחר הגרוע מאז מרץ 2020 - החודש שבו החלו סגרי הקורונה להכות בעוז. המניה התרסקה בלמעלה מ-9%. שגם מיקרוסופט, שדיווחה אתמול על תוצאות מאכזבות בחטבית הענן, סבלה מירידה תלולה של 7% במהלך יום המסחר. 

מטא חוותה את הפגיעה הקשה ביותר השנה, כשירדה בכ-60% בשנה, משווי שוק של טריליון דולר לפחות מ-349 מיליארד דולר. השבוע, בראד גרסטנר, יו"ר חברת אלטימטר קפיטל, המחזיקה ב-2 מיליון מניות של מטא, פרסם פוסט בבלוג שבו אמר כי החברה צריכה לצמצם ב-20% את כוח האדם ולקצץ לפחות בחצי את ההוצאות על המטאוורס ל-5 מיליארד דולר. לדבריו, מטא "צריכה להחזיר לעצמה את המוג'ו".

בוול סטריט ג'ורנל דווח בחודש שעבר שמטא בדרך לקצץ לפחות 10% בהוצאות בהמשך החודשים הקרובים, כשחלק מהקיצוצים יהיו על חשבון ירידה במספר המועסקים בחברה. במטא מועסקים נכון לרבעון השני השנה כ-83 אלף עובדים, והקיצוץ יתבצע גם בהוצאות שונות. מטעם מטא סרבו לספק את מספר העובדים שהושפעו מהשינויים הארגוניים תוך כדי שהצביעו על כך שהחברה כבר הצהירה בפומבי בחודשים האחרונים על הצורך לתעדף ולחלק משאבים באופן שיתמוך בעסקים.