אורן זאב

הוא מיליארדר "על הנייר", מגייס קרן עשירית ומפנה 80% מההון להשקעות המשך: אלה רק כמה מהפרטים שהמשקיע הישראלי-אמריקאי אורן זאב חושף בראיון לאתר The Information שהתפרסם אתמול. 

זאב התפרסם בשל העובדה שהוא מנהל לבדו סכומי ענק ומבצע השקעות מהירות מאוד, רובן ביזמים ישראלים. בכתבה הוא מספר שבשנת 2021 השקיע 683 מיליון דולר ב-10 חברות. מרבית הכסף מופנה להשקעות המשך וזאב אוהב מאוד להכפיל ולשלש את האחזקות שלו בחברות שהוא מאמין בהן. 

שתי ההשקעות הרווחיות ביותר שלו, הוא טוען, הן בחברת TripActions שיזמיה ישראלים וחברת Tipalti של חן עמית שזאב היה ממייסדיה, שהוא עדיין בעל המניות הגדול ביותר שלה. בחברת Firebolt הישראלית שגייסה בינואר השנה, הוא מחזיק 26%. 

הוא מנהל היום נכסים של כ-1.6 מיליארד דולר ומגייס קרן עשירית של חצי מיליארד דולר. בכל הקרנות שלו משקיע מייסד פייפאל פיטר ת׳יל. 

מספרים נוספים שזאב חלק עם האינפורמיישן מראים שהקרן שלו הראתה IRR ממוצע של 71% נכון לסוף השנה שעברה, כאשר ארבעת הקרנות האחרונות שלו הראו IRR של 140%. אולם עד כה זאב החזיר רק 30 מיליון דולר למשקיעים שלו משתי הקרנות הראשונות לאחר שמכר את האחזקות שלו בחברת Next Insurance

זאב צפוי להשאיר אצלו 30% מרווחי הקרן, להבדיל מה-20% הנהוגים בתעשייה והוא משקיע גם את דמי הניהול שהוא גובה בסך 1.25% מהקרן. 

בציטוטים הספורים שמופיעים בכתבה מספר זאב שהוא לא אוהב להיות חלק מהמיינסטרים של תעשיית ההון סיכון ושהוא מאמין שהקרנות הללו מבלות את עיקר זמנן ברדיפה אחרי העדר ולא בפיתוח רעיונות מקוריים ושהוא מסרב להתחנף ל-LP שלו ולערוך עבורם מפגש שנתי או לעלות על טיסה בשביל לפגוש אותם: "אני לעולם לעולם לא טס לפגוש אף אחד", הוא אומר.