אלכס משינסקי, מנכ"ל צלזיוס (צילום: בלומברג, getty images)
משינסקי. הלקוחות דווקא לא יכולים למשוך את כספם | צילום: בלומברג, getty images

שבועות ספורים לפי שהוקפאו חשבונות הלקוחות של פלטפורמת הלוואות הקריפטו צלזיוס, ורגע לפני פתיחת הליכי חדלות פרעון, משך המייסד והמנכ"ל דאז אלכס משינסקי כ-10 מיליון דולר מקופת החברה, כך דווח בפייננשל טיימס. לפי החוק בארה"ב, תשלומים שחברות ביצעו 90 יום לפני תהליכי חדלות פרעון עשויים להידרש חזרה לטובת הנושים ואינם מוגנים בהכרח. המשמעות היא, לפי ה-FT, שמשינסקי עשוי להידרש להשיב את הכספים שמשך.

לפי הדיווח משיכות הנכסים נעשו תוך תכנון מראש, כחלק מתכנון ההון האישי של משינסקי בנפרד מזה של צלזיוס. 2 מיליון דולר מתוך הנכסים שנמשכו הם ביחידות של הטוקן של החברה, CEL, ויתר 8 המיליון שומשו לכיסוי הוצאות מס על הכנסות שהניבו הנכסים בצלזיוס.

בשבוע שעבר פרש משינסקי מתפקידו כמנכ"ל החברה וצלזיוס הודיעה שסמנכ"ל הכספים כריס פררו יכנס לנעליו באופן זמני. לפי הדיווח, משינסקי ביצע את המשיכות בחודש מאי - באותה עת שבה לקוחות החברה החלו לבצע משיכות המוניות של נכסיהם על רקע ירידות השווי בשוק הקריפטו, והחשש שהתברר כמוצדק לגבי איתנותה של צלזיוס. דובר מטעמו של משינסקי מסר לפיננשל טיימס שדבר משיכת הכספים על ידי המנכ"ל לשעבר דווחו באופן וולונטרי בתוך הליכי חדלות הפרעון.

בחודש האחרון הוגשו מסמכים לבית המשפט על ידי רגולטור בארה"ב, שבהם הוצגה תמונה מטרידה לפיה בצלזיוס ידעו לכאורה שאין לחברה רווחים מספקים בשביל לעמוד בתשואות שהובטחו למשקיעים.

במהלך חודש יוני חסמה צלזיוס את אפשרות משיכת הכספים על ידי לקוחות, מרביתם פרטיים, וחודש לאחר מכן החברה פתחה בהליכי חדלות פירעון עם 1.2 מליארד דולר חוסר במאזני החברה. הפרטים אודות המשיכות שביצע משינסקי יוגשו לבית המשפט על ידי צלזיוס בתוך גילויים נוספים על אודות הביצועים הפיננסיים של החברה. לאחר המשיכות, נותרו נכסי קריפטו בשווי 44 מיליון דולר השייכים למשינסקי ומשפחתו מוקפאים יחד עם עסקי צלזיוס, נמסר מדובר מטעמו.