חברת ההשקעות צלזיוס  (צילום: mundissima, shutterstock)
צלזיוס. תשואות דמיוניות שלא עמדה בהן | צילום: mundissima, shutterstock

צלזיוס הסתירה הפסדים ממשקיעים ומעולם לא הרוויחה מספיק כדי לעמוד בתשואות שהבטיחה, כך לפי מסמכים שהוגשו לבית המשפט והתפרסמו פומבית. צלזיוס נמצאת בהליכי חדלות פרעון, והמסמכים הוגשו לבית המשפט על ידי הרגולטור של מדינת ורמונט שחוקר את עניינה. התמונה שעולה מהמסכים היא שחברת הקריפטו, שהבטיחה למשקיעיה תשואות דימיוניות של 18% על הכסף שיפקידו בחברה, ידעה שהן לא ריאליות ושאינה יכולה באמת לעמוד בהן. "צלזיוס מעולם לא הרוויחה מספיק בשביל לתמוך בתשואות למשקיעים", נכתב. לפחות 40 רגולטורים מרחבי ארה"ב בוחנים את הפרשה.

עוד פורטו הפסדי החברה בתקופה שבין ינואר ועד יולי 2021, שהיו כבדים והוסתרו מהמשקיעים - למרות דרישת הרגולציה. המסמך מציין ספציפית הצהרות כוזבות מטעם החברה על יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה כשלא היו לה נכסים מספקים, בהן ציוצים של המנכ"ל אלכס משינסקי ופוסטים בבלוג החברה. עוד העלו המסמכים שייתכן שצלזיוס ביצעה מניפולציות על מחיר הטוקן CEL בפלטפורמת ההשקעות שלה, ואלה באו לידי ביטוי בניפוח שווי האחזקות שלה בטוקן במאזן.

"במהלך תקופת החקירה התברר שצלזיוס, באמצעות המנכ"ל אלכס משינסקי ואחרים, הציגה טענות מטעות וכוזבות, בין היתר על איתנותה הפיננסית של החברה והעמידה בחוקי ני"ע", נכתב. מינוי בוחן חיצוני נועד על מנת להבטיח לשמור על האינטרסים של המשקיעים בצלזיוס, שכספיהם הוקפאו לאחר קריסת החברה.

כזכור, צלזיוס הגישה בקשה לחדלות פרעון בחודש יולי לאחר שהקפיאה את כלל המשיכות וההפקדות לפלטפורמת הלוואות הקריפטו שלה. את הצעד הסבירה החברה כתגובה לירידות החדות בשווי שוק הקריפטו בתקופה. שוויה של צלזיוס לפי סבב הגיוס מלפני כשנה נאמד ביותר מ-3 מיליארד דולר.