חברת צלזיוס, Celsius crypto company  (צילום: mundissima, shutterstock)
צלזיוס. "זו ההחלטה הנכונה עבור הקהילה שלנו ועבור החברה", מסר המנכ"ל אלכס משינסקי | צילום: mundissima, shutterstock

חברת הלוואות הקריפטו צלזיוס (Celsius) הישראלית-אמריקאית הגישה אמש בקשה לחדלות פירעון בבית המשפט בניו-יורק. צלזיוס נוסדה ב-2017 ושוויה נאמד במעל ל-3 מיליארד דולר בסבב הגיוס בסתיו האחרון, עלתה לכותרות בחודש שעבר לאחר שבלמה את האפשרות למשיכות כספים על ידי לקוחות עם צניחת השווי במטבעות הקריפטו בשבועות שקדמו לכך.

בחודש יוני האחרון החברה הודיעה בבלוג האתר שלה על כך שלא תאפשר ללקוחות למשוך כספים בשל הצניחה הדרמטית במטבעות הקריפטו, "בשל תנאי שוק קיצוניים, אנחנו מודיעים היום על כך שצלזיוס עוצרת את כל המשיכות, עסקאות החלף (Swap) והעברות בין חשבונות". 

צלזיוס הצהירה בחודש מאי שיש לחברה 11.8 מיליארד דולר בנכסים ולפי מסמכי הבקשה לחדלות פרעון לחברה יש 167 מיליון דולר במזומן ויותר מ-100,000 נושים. בשלב הזה חשבונות הלקוחות יישארו מוקפאים בזמן שצלזיוס תתארגן מחדש ותטפל בתביעות הלקוחות באמצעות הליכי חדלות הפרעון.

"זו ההחלטה הנכונה עבור הקהילה שלנו ועבור החברה", אמר אמש אלכס משינסקי, אחד ממייסדי צלזיוס, כפי שדווח בוול סטריט ג'ורנל.

מספר חברי דירקטוריון מסרו שבלימת המשיכות מהחשבונות הייתה צעד קשה אך הכרחי לייצוב עסקי של צלזיוס והגנה על לקוחותיה. "אילולא הופסקה, האצת המשיכות הייתה מאפשרת ללקוחות מסויימים, הראשונים לפעול, למשוך את מלוא כספם בזמן שלקוחות אחרים היו נותרים מאחור להמתין שצלזיוס תפיק ערך מנכסים ארוכי טווח או שאינם נזילים" הוסיפו הדירקטורים.

אלכס מישנסקי alex mashinsky (צילום: Kevin McGovern, shutterstock)
אלכס משינסקי. "זו ההחלטה הנכונה עבור הקהילה שלנו ועבור החברה" | צילום: Kevin McGovern, shutterstock

עו''ד גיא סרוסי, יו"ר משותף ועדת קריפטו בלשכת עורכי הדין: "חברת צלזיוס נכנסה הלכה למעשה להליך דומה להליך שאנחנו מכירים מכאן, הליך של הקפאת הליכים, שמקנה לה הגנה זמנית מפני נושים. על פי פרסומים שונים כולל תחקיר בפייננשל טיימס עולה שצלזיוס, במטרה למקסם תשואות למשקיעים, העניקה 18 אחוז תשואה, ולא רק הלוותה כסף אלא גם שיחקה בכספי משקיעים לכאורה ללא ידיעתם. בנוסף, החברה השקיעה במיזמים איזוטריים כאלה ואחרים החוסים תחת גג ה-Defi".

על פי פרסומים שונים כולל תחקיר בפייננשל טיימס עולה שצלזיוס, במטרה למקסם תשואות למשקיעים, העניקה 18 אחוז תשואה, ולא רק הלוותה כסף אלא גם שיחקה בכספי משקיעים לכאורה ללא ידיעתם

"זה מצב שאסור שיקרה, ורגולציה מתאימה הייתה מגדירה את השימוש בכספים ואת סוג הלווים שצלזיוס העניקה להם כספים כמו גם השקעות ללא ידיעת הלקוחות. זה סיפור עצוב. זה סיפור עצוב כי הוא מראה עד כמה נחיצות הרגולטור הייתה רלוונטית כאן, ובעיקר כי גורלם של כספי משקיעים תמימים שהשקיעו בצלזיוס, הוא לוט בערפל ויכול שיעלם ולעולם לא יוחזר להם. אני כולי תקווה שעולם הקריפטו ידע לצמוח מהחורף הזה חזק ונכון יותר", הוא מוסיף.

אדם שלדבריו ניהל בעבר כספים עבור צלזיוס, ג'ייסון סטון, הגיש בשבוע האחרון תביעה כנגדה במה שכינה כ"תרמית פונזי לכל דבר". לפי התביעה שהגיש, החברה הונתה אותו במיליוני דולרים, השתמשה בכספי לקוחות בביצוע מניפולציות על מטבע ה-CEL שהנפיקה והפסידה מיליוני דולרים בגלל שכשלה בגידור סיכונים.