גיל שויד ואמנון שעשוע (צילום: מובילאיי וצ'ק פוינט. עיבוד: tech12)
צילום: מובילאיי וצ'ק פוינט. עיבוד: tech12

הטלטלה הפוליטית בישראל הורגשה השבוע גם בוול סטריט, עם פרסום דוחותיהן הרבעוניים של שתיים מחברות הטכנולוגיה הישראליות הגדולות שנסחרות בנאסד״ק: חברת האוטוטק מובילאיי וחברת אבטחת הסייבר צ׳ק פוינט.

במקרה או שלא במקרה, הציגו שתי החברות הישראליות תוצאות כספיות מעורבות ותחזיות לא מלהיבות להמשך השנה. אבל לא פחות מהתוצאות והתחזיות עוררו תשומת לב דברי המנכ״לים והמייסדים של שתי החברות בשיחות שקיימו לאחר פרסום הדוחות.

במסיבת העיתונאים שקיימה צ׳ק פוינט לאחר פרסום הדוחות סיפק המנכ״ל והמייסד גיל שויד התבטאות נדירה, בתשובה לשאלה אם היה מבסס את החברה בישראל אילו היה מקים אותה כיום: "אני לא יודע אם היינו כיום סטארט-אפ, אם זה מה שהיה קורה. יש כעת הרבה אתגרים בצד הפוליטי - ומי שלוחץ בעניין הזה זה בעיקר המשקיעים, ולאו דווקא היזמים. אני שומע מהרבה אנשים בתחום שהמומנטום של הקמת סטארט-אפים בישראל נשחק בחודשים האחרונים".

שויד הוסיף כי "האירועים בישראל קשים לכולנו", והבהיר כי החברה מאפשרת לעובדים להפגין אם הם מעוניינים בכך. "אני משתדל לא לדבר בנושאים פוליטיים, לא בארץ ולא בחו״ל. לצערי, הלוואי שאם הייתי מביע את דעתי, זה היה משנה משהו. אני מעריך מאוד את מי שכן מביע את דעתו״, אמר.

מנכ"ל צ'ק פוינט גיל שויד: "אני שומע מהרבה אנשים בתחום שהמומנטום של הקמת סטארט-אפים בישראל נשחק בחודשים האחרונים. האירועים בישראל קשים לכולנו. אני משתדל לא לדבר בנושאים פוליטיים. הלוואי שאם הייתי מביע את דעתי, זה היה משנה משהו"

יום לאחר מכן, בשיחת ועידה עם אנליסטים שקיימה מובילאיי, שאל אנליסט בכיר את מייסד ומנכ"ל החברה אמנון שעשוע "האם למצב הפוליטי הנוכחי בישראל יש השלכות לגבי החברה מבחינה עסקית?״. שעשוע השיב לו כך: "המצב יוצר מצוקה אישית, ואני חושב שגם רוב מובילאיי, לא כל עובדי מובילאיי חווים סוג כזה של מצוקה".

שעשוע הוסיף: "אבל כשאתה מסתכל על עובדי מובילאיי, כולם מקצוענים. לא ראינו כל השפעה על היעילות והפרודוקטיביות בחודשים האחרונים. אנחנו לא מייצרים שום דבר בישראל. ישראל היא לא מקור ההכנסה של מובילאיי. אז אנו לא רואים כל השפעה מהותית למהפך הפוליטי שמתרחש בישראל".

מניית צ׳ק פוינט, שעלתה ביום רביעי וירדה יום לאחר מכן, סיכמה את היומיים שלאחר פרסום הדוחות בעלייה מתונה של 0.4%, תוך היא משקפת לחברה שווי שוק של 15.95 מיליארד דולר. מניית מובילאיי צנחה ביום חמישי ב-6% לאחר פרסום הדוחות, תוך שהיא משקפת לחברה שווי שוק של 32.5 מיליארד דולר.

מפגינים מוחים נגד ביטול עילת הסבירות, בירושלים (צילום: Amir Levy, getty images)
מפגינים נגד ביטול עילת הסבירות, השבוע בירושלים. "מעריך מאוד את מי שכן מביע את דעתו" | צילום: Amir Levy, getty images

הנהלת צ׳ק פוינט סיפקה תחזית הכנסות נמוכה מהצפוי לרבעון השלישי, לאחר שהחברה סיכמה את הרבעון השני עם צמיחה של 3% בלבד בהכנסות. גם צ׳ק פוינט וגם מובילאיי הותירו את תחזית ההכנסות השנתית שלהן ללא שינוי. נקודת האור היחידה בתחזית השנתית שסיפקה מובילאיי היתה ירידה צפויה בשיעור ההפסד התפעולי, לאחר שהחברה סיכמה את הרבעון השני עם ירידה של 1% בהכנסות ועם גידול של פי ארבעה בהפסד הרבעוני.

בעשרות השנים שלהם כיזמים ומנהלים נמנעו שויד ושעשוע מהבעת עמדות פוליטיות. לכן, ההתבטאויות של שניהם בימים האחרונים בנוגע להשפעת המצב הפוליטי בישראל על חברות הטכנולוגיה הגדולות שהם מובילים, הן בבחינת הרמת דגל אדום בוהק בנוגע למצבה של תעשיית ההייטק הישראלית בימים אלה, תחת ההפיכה המשטרית שמובילה ממשלת נתניהו.