גיל שוויד, מנכ"ל צ'ק פוינט (צילום: צ'ק פוינט, שאטרסטוק)
גיל שויד, מנכ"ל צ'ק פוינט. ביצועים חלשים למניה | צילום: צ'ק פוינט, שאטרסטוק

התבטאות נדירה של גיל שויד, המייסד-משותף והמנכ"ל של צ'ק פוינט, מחברות אבטחת הסייבר הוותיקות והמצליחות בארץ. שויד התייחס לטלטלה החברתית והפוליטית בישראל ואמר כי לא בטוח שהיה מקים את צ'ק פוינט בישראל לו הייתה קמה היום. "שנים נאבקנו על לבסס פעילות של חברות טכנולוגיה בישראל והמטה של צ׳ק פוינט כבר 30 שנה פעיל בארץ", אמר. "אני לא יודע אם היינו כיום סטארט-אפ, אם זה מה שהיה קורה". 

שויד אמר את הדברים במהלך מסיבת עיתונאים לאחר פרסום הדוחות הרבעוניים של החברה. לדבריו, "יש כעת הרבה אתגרים בצד הפוליטי - ומי שלוחץ בעניין הזה כיום זה בעיקר המשקיעים, ולאו דווקא היזמים. אני שומע מהרבה אנשים בתחום שהמומנטום של הקמת סטארט-אפים בישראל נשחק בחודשים האחרונים״. שויד הבהיר כי אין בכוונתו להוציא את החברה מישראל, אף כי הוא רואה שיש עובדים שרוצים לעבוד מרחוק. לדבריו, לא ידוע לו אם זה קשור למצב הנוכחי בישראל. ״אני פוגש ישראלים שרוצים לעבור בחו״ל, ואני משכנע אותם לעבוד מכאן״, אמר.

בניגוד להרבה מנכ"לים ובכירים נוספים בתעשיית הטק הישראלית, שויד נמנע עד כה מלהתבטא באופן נחרץ בנוגע לרפורמה המשפטית והשפעתה על הכלכלה וההייטק. הוא אמר כי "האירועים בישראל קשים לכולנו" והבהיר כי החברה מאפשרת לעובדים להפגין אם הם מעוניינים בכך, אך הסביר את רתיעתו מהתבטאויות פוליטיות. "בתור חברה נקטנו קו שמוכיח את עצמו לאורך השנים, ועובדים מודים לנו על כך שאנו מאפשרים להם לעבוד בסביבה נעימה. אני משתדל לא לדבר בנושאים פוליטיים, לא בארץ ולא בחו״ל. לצערי, הלוואי שאם הייתי מביע את דעתי, זה היה משנה משהו. אני מעריך מאוד את מי שכן מביע את דעתו״. 

עלייה של 1.5% בלבד

צ׳ק פוינט, חברת אבטחת הסייבר הישראלית שנסחרת בנאסד״ק, דיווחה היום על הכנסות קרובות לתחזיות ועל רווח נקי מעל לצפי בדוחותיה לרבעון השני של 2023. החברה מסכמת את הרבעון עם הכנסות של 589 מיליון דולר, המשקפות צמיחה של 3% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, כאשר קונצנזוס התחזיות בוול סטריט צפה הכנסות של 589.5 מיליון דולר. בשורה התחתונה, מדווחת צ׳ק פוינט על רווח נקי של 1.70 דולר למניה (בחישוב GAAP), גבוה ב-25% מאשר ברבעון המקביל.

שלטי מחאת ההייטקיסטים באיילון, לאחר פרישת ניצב אשל (צילום: ליאור באקאלו, tech12)
מחאת ההייטקיסטים, החודש. ״אני פוגש ישראלים שרוצים לעבור בחו״ל, ואני משכנע אותם לעבוד מכאן״ | צילום: ליאור באקאלו, tech12

מדוחותיה של חברת הסייבר עולה כי רשמה ברבעון השני הכנסות ממוצרים ורישיונות בסכום של 117 מיליון דולר, המשקף ירידה של 12% מהרבעון המקביל אשתקד. ההכנסות של צ׳ק פוינט ממנויי אבטחת סייבר הסתכמו ברבעון ב-239 מיליון דולר, עלייה של 14% מהתקופה המקבילה. הרווח התפעולי של החברה הגיע ברבעון ל-221 מיליון דולר (בחישוב GAAP), כ-38% מהכנסותיה הרבעוניות.

מניית צ׳ק פוינט מציגה השנה ביצועים חלשים מאוד בהשוואה למגזר הטכנולוגיה, לאחר שמתחילת 2023 עלתה בכ-1.5% בלבד, כשהיא משקפת לחברה שווי שוק של כ-14.9 מיליארד דולר. גם ברבעון הקודם איכזבה צ׳ק פוינט את וול סטריט, כשדיווחה על הכנסות נמוכות מצפי האנליסטים.

הרווח הנקי של צ׳ק פוינט הסתכם ברבעון השני ב-202 מיליון דולר (בחישוב GAAP), בהשוואה ל-174 מיליון דולר ברבעון השני של 2022. חברת הסייבר מסכמת את הרבעון עם רווח תפעולי של 221 מיליון דולר (בחישוב GAAP), לעומת 209 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, ועם תזרים מזומנים מפעילות בסך 191 מיליון דולר, בהשוואה ל-212 מיליון דולר ברבעון המקביל. צ׳ק פוינט מציינת בדוחות כי ברבעון השני של 2023 נרשמו הוצאות של 16 מיליון דולר הקשורות לעסקאות גידור מטבע ו-22 מיליון דולר של הוצאות מס, בהשוואה להוצאות של 47 מיליון דולר הקשורות לגידור מטבע ו-30 מיליון דולר של הוצאות מס בתקופה המקבילה.

הכנסות החברה משקפות צמיחה של 3% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, כאשר קונצנזוס התחזיות בוול סטריט צפה הכנסות של 589.5 מיליון דולר

במהלך הרבעון השני רכשה החברה מחדש (buyback) כ-2.6 מיליון מניות צ׳ק פוינט בעלות כוללת של כ-325 מיליון דולר.

"רווחיות איתנה"

רועי גולן, סמנכ״ל הכספים החדש של צ׳ק פוינט, ציין במסיבת העיתונאים כי הזמנות של לקוחות רבים התקבלו בחברה בשבועיים-שלושה האחרונים של הרבעון, שהסתיים ב-30 ביוני. שויד ציין כי התוצאות הרבעוניות הן מעט מעל לתחזיות האמצע של הנהלת החברה. לדברי שויד, "הרבעון השני סיפק רווחיות איתנה עם צמיחה של למעלה מ-22% ברווח למניה. אסטרטגיית אבטחת הפלטפורמה שלנו יצרה הצלחה מתמשכת, שכן הכנסות מוצר ה-Infinity עלו על 10% מסך ההכנסות ברבעון. זה הודגש עוד על ידי עלייה של 14% בהכנסות ממנויי אבטחה שמקיפים את פתרונות האבטחה המתקדמים שלנו כגון ThreatCloud AI, CloudGuard ו-Harmony E-mail.

צ'ק פוינט חוגגת יומולדת 30 (צילום: עומר גואטה, צ'ק פוינט)
שויד חותך עוגה לציון יום הולדת 30 לחברה. "אסטרטגיית אבטחת הפלטפורמה שלנו יצרה הצלחה מתמשכת" | צילום: עומר גואטה, צ'ק פוינט

"זה הפחית חלק מההשפעה של לקוחות שדחו פרויקטי עדכון של אבטחת רשת. ככל שאנו מתקדמים, העדיפות שלנו נשארת להניע את הצמיחה בהכנסות על ידי מתן גישה ראשונה למניעה, עם התמקדות באבטחת סייבר שיתופית, שבה מוצרים מרובים פועלים יחד כדי להגן מפני האיומים המתוחכמים ביותר".

בתחזיות שסיפקה הנהלת צ׳ק פוינט לתוצאות החברה ברבעון השלישי, היא צופה הכנסות בטווח של 570-605 מיליון דולר ורווח נקי בטווח של 1.97-2.07 דולרים למניה (בחישוב Non-GAAP), כאשר הרווח הנקי בחישוב GAAP צפוי להיות קטן ב-35 סנט למניה מהרווח בחישוב Non-GAAP. בתחזית לשנת 2023 כולה, שומרת הנהלת צ׳ק פוינט על תחזיותיה הקודמות, שלפיהן תסכם את השנה עם הכנסות בטווח של 2.34-2.51 מיליארד דולר, ועם רווח נקי Non-GAAP בטווח של 7.70-8.30 דולרים למניה, כאשר הרווח בחישוב GAAP צפוי להיות קטן ממנו ב-1.22 דולר למניה.