סטודנטית עובדת על לפטופ (צילום: NDAB Creativity shutterstock)
עובדת, אילוסטרציה. עובדים בעבודות פיזיות בטוחים לעת עתה | צילום: NDAB Creativity shutterstock

רבע מהעבודה הנעשית בארצות הברית ובאירופה תעבור אוטומציה בעקבות כניסתה של בינה מלאכותית (AI) לשוק העבודה - כך מעריך מחקר חדש של גולדמן זאקס שפורסם ב-Financial Times. לפי המחקר, AI תאפשר התייעלות דרמטית שתביא להעלאת התוצר העולמי הגולמי ב-7% בתוך עשר שנים, אך עשויה להשפיע על עבודתם של 300 מיליון בני אדם ברחבי העולם, כ-20% מכלל העובדים. 

החוקרים חישבו שכשני-שליש מהתפקידים בארה"ב ובאירופה חשופים למידה מסוימת של אוטומציה באמצעות AI, אם כי במרבית המקרים האוטומציה תשפיע על פחות ממחצית מהיקף המשרה - כך שככל הנראה הם צפויים להמשיך בה ולבצע ביותר יעילות את יתר משימותיהם. בארה"ב, 7% מהעובדים יראו שמעל למחצית מהמטלות שלהם עשויות להיות מוחלפות על ידי ג'נרטיב AI, והם בסיכון שיימצא להם תחליף.

בארה"ב, 7% מהעובדים יראו שמעל למחצית מהמטלות שלהם עשויות להיות מוחלפות על ידי ג'נרטיב AI, והם בסיכון שיימצא להם תחליף

על פי מחברי המחקר, ג'וזף בריגס ודבש קודנאני, המקצועות הנמצאים הסיכון הגבוה ביותר לצמצום בעקבות כניסת אוטומציה מבוססת AI הם עורכי דין ועובדים אדמיניסטרטיביים. המחקר מבוסס על נתונים מארה"ב ואירופה אודות מטלות המבוצעות באופן טיפוסי על ידי אלפי תפקידים שונים, המנותחות בהתאם להערכה שה-AI יוכל לבצע אותן היטב. משימות אלה כוללות חישוב החזרי מס לעסקים קטנים או הערכת תביעות ביטוח. באופן לא מפתיע, עובדים במשרות פיזיות או עבודות חוץ (OUTDOOR) יושפעו הכי פחות.

מחקר דומה של OpenAI, מפתחת ChatGPT, הניח ש-80% מכוח העבודה בארה"ב עשויים לראות לפחות עשירית מעבודתם מבוצעת על ידי בינה מלאכותית, ושכ-19% מהעבודות נמצאות בסכנה.