צילום מסך של ChatGPT (צילום: Ascannio, shutterstock)
ChatGPT. מקצועות מבוססי עבודה מול תוכנה יסבלו במיוחד | צילום: Ascannio, shutterstock

כלים כמו ChatGPT ו-Midjourney הפכו לכלים שמליוני אנשים משתמשים מהם בכל יום בתוך כמה חודשים בלבד. מחקר חדש בודק כיצד הכניסה המהירה והמאסיבית של הכלים הללו, וכלים אחרים שמשתמשים ב-AI, עומדים להשפיע על מקצועות בשוק. המחקר, שבוצע על ידי חברת OpenAI שפיתחה את ChatGPT, מצא ש-19% מהמקצועות בשוק העבודה יושפעו באופן דרמטי על ידי הכלים החדשים עד כדי כך שיהיו בסכנה של ממש, ומצא שדווקא מקצועות עם רמת שכר גבוהה יושפעו במיוחד.

לפי המחקר, כניסה של כלים מבוססי AI תשפיע על 80% מכלל המקצועות במשק האמריקאי, כלומר שהכלים הללו יוכלו לעשות לפחות 10% מהמשימות של העובדים. ב-19% מהמקצועות, הכלים האלה יוכלו לבצע יותר מ-50% מהמשימות, מה שיעמיד את הצורך בעובדים אנושיים בספק.

ככל שהמקצועות מבוססים על עבודה מול תוכנת מחשב, כך גדל הסיכוי שכלי AI ישפיעו בצורה ישירה על צורת העבודה, על עומס העבודה ולפעמים גם על הצורך בבני אדם שיעסקו בה. על פי החוקרים, עובדים שעבודתם מבוססת בעיקר על מדע או חשיבה ביקורתית יושפעו פחות, בעוד עובדים שעבודתם מבוססת בעיקר על כתיבה שיווקית, כתיבה יצירתית, תרגום ויחסי ציבור וכן מתמטיקאים, מהנדסי בלוקצ׳יין ורואי חשבון יושפעו במיוחד.

תעשיות מסורתיות יושפעו פחות

תעשיות העוסקות בעיבוד וניתוח נתונים, אבטחת נתונים, ותעשיות ההוצאה לאור יהיו המושפעות העיקריות מכניסתם של כלי AI לפי המחקר. לעומת זאת, תעשיות מסורתיות יותר שדורשות עבודת יד, כמו תעשיות ייצור אוכל או מקצועות טיפוליים, יושפעו הכי פחות.

יש גם בעיות במחקר החדש. על מנת להבין עד כמה מקצועות שונים יושפעו מכלים כמו GPT4, החוקרים בחרו אלף מקצועות בשוק האמריקאי ותייגו בכל מקצוע משימות שהעובד עושה מדי יום בשביל לבדוק אילו משימות המחשב יוכל לעשות במקום העובד. החוקרים מודים שישנה הטעייה בכך שהמקצועות חולקו לתיוגים בסיסיים של משימות.

החוקרים מזהירים שלשינויים הללו תהיה השפעה חברתית וכלכלית עמוקה מאוד. לכן, הם ממליצים למתווי מדיניות בממשלה או בגופים פרטיים לעקוב מקרוב אחרי השינויים הללו כבר עכשיו

בנוסף, המחקר מתייחס לכלים כמו ChatGPT ככאלה שיכולים לעשות עבודה כמו בני אדם, רק במהירות גבוהה יותר, בעוד החודשים האחרונים הוכיחו כי כלים כמו ChatGPT אינם חפים מטעויות. הכלים האלה יכולים להמציא עובדות, לכתוב טיעונים לא טובים והם עדיין לא יעילים בפתרון של בעיות מתמטיות. לבסוף, גם העובדה ש-OpenAI, שפיתחה את הכלי המוביל בתחום, עומדת מאחורי המחקר ראויה לציון, מאחר שמדובר בבעלת אינטרס בקידום וביסוס ChatGPT כאמין ועוצמתי.

בכל זאת, אין ספק שכלים מבוססי AI הולכים לשנות את שוק העבודה כפי שהכרנו אותו, והחוקרים מזהירים שלשינויים הללו תהיה השפעה חברתית וכלכלית עמוקה מאוד. לכן, הם ממליצים למתווי מדיניות בממשלה או בגופים פרטיים לעקוב מקרוב אחרי השינויים הללו כבר עכשיו.