אילון מאסק והסקר שפרסם (עיבוד: סטודיו mako)
מאסק. "משתמש במניות טסלה ככספומט הפרטי שלו" | עיבוד: סטודיו mako

עכשיו זה רשמי: אילון מאסק מחפש מחליף לתפקיד מנכ"ל טוויטר. לדברי ציוץ שהעלה בלילה, הוא יעזוב את תפקיד המנכ"ל ברגע שימצא מישהו "טיפש מספיק" להחליף אותו, ויישאר מנהל צוותי התוכנה והתשתית בלבד.

זו תגובה ראשונה של מאסק לאחר תוצאות הסקר האחרון שפרסם, ושבו רוב הגולשים הצביעו שעליו לעזוב את תפקיד מנכ"ל טוויטר. בסוף השבוע צייץ ש"זו לא בעיה למצוא מנכ"ל, הבעיה היא למצוא מנכ"ל שישאיר את טוויטר בחיים".

כזכור, השבוע פרסם אילון מאסק סקר ובו העמיד את עצמו לבחירת הגולשים, ואף הבטיח כי יקיים את תוצאות ההצבעה. לאחר שלמעלה מ-17 מיליון גולשים הצביעו בסקר, רוב של 57% הכריע כי עליו לעזוב את התפקיד. לאחר הסקר הגיב בחיוב לציוץ שהציע שמעתה והלאה, רק משתמשים בעלי וי כחול - קרי, משתמשים משלמים שזהותם אומתה - יקבלו זכות להצביע בסקרים על עתיד החברה.

ואולם, אפילו מבלי שעזב את התפקיד, הסקר עצמו כבר עורר את השוק. המשקיעים של החברות האחרות של מאסק, ובראשן טסלה, רק מחכים שיפנה את מקומו וזמנו מטוויטר. טסלה איבדה 230 מיליארד דולר בשווי השוק שלה מאז שהשתלט על הרשת החברתית, והשוק לא אוהב את המיקוד של מאסק בטוויטר על חשבון עסקיו האחרים, כמו גם העובדה שרק החודש מכר מניות של טסלה בשווי של 3.6 מיליארד דולר. סך הכול מכר מניות בשווי כולל של 23 מיליארד דולר השנה, מרביתן כדי לממן את העסקה השנויה במחלוקת לרכישת הרשת החברתית.

האנליסט דן אייבס: "מתהליך הווי הכחול שנוהל בצורה כושלת, לחסימת עיתונאים וסערות פוליטיות, שיצרו סערות אש על בסיס יומי. זו הייתה סופה מושלמת כשהמפרסמים ברחו לגבעות והשאירו את טוויטר עמוק בדיו אדום"

"הגיע הזמן לסיים את הסיוט של (מאסק) כמנכ"ל טוויטר", כתב דן אייבס, האנליסט הוותיק מבנק ההשקעות וודבוש במכתב למשקיעים השבוע. "מתהליך הווריפיקציה בתשלום (הווי הכחול, א"ל) שנוהל בצורה כושלת, לחסימת עיתונאים וסערות פוליטיות, שיצרו סערות אש על בסיס יומי. זו הייתה סופה מושלמת כשהמפרסמים ברחו לגבעות והשאירו את טוויטר עמוק בדיו אדום (אדום מייצג הפסדים, שחור מייצג רווחיות, א"ל). אנו מעריכים כי זה ייצר הפסד של 4 מיליארד דולר בתקציב הפרסום של טוויטר בכל שנה", הוסיף.

לדבריו, "מאסק משתמש במניות טסלה ככספומט הפרטי שלו", ומה שמוביל להידרדרות המותג טסלה, "אופרת הסבון של טוויטר הפכה לבעיה אמיתית", המשיך אייבס וסיכם: "אחרי סגירת הסקר נראה שכהונתו של מאסק תגיע לסיומה וזה סימן חיובי לטסלה".

האנליסט קולין ראש מאופנהיימר כתב למשקיעים אתמול כי "למרות שניסינו להפריד בין הפעילויות הלא קשורות של מאסק לטסלה (בצד הפרטי והמקצועי), מהניתוח שלנו אנו מאמינים שהרכישה של מאסק ואז הניהול של טוויטר, אינם מאפשרים לעשות את ההפרדה הזו יותר. השילוב בין צרכי המזומן הלא ברורים של טוויטר ואפשרויות פחותות למאסק לשרת את צרכים אלה, על רקע הזעם הציבורי בעקבות יחס לא עקבי למשתמשי הרשת, בעיקר חסימת העיתונאים, דוחפים אותנו לעמוד על הקווים", המשיך ראש, כשהכוונה ב"לעמוד על הקווים", זה להוריד את ההמלצה למניית טסלה, שאכן הורדה מ-outperform ל-perform. "אנחנו מאמינים שסנטימנט שלילי ביחס לטוויטר תהיה השפעה ארוכת טווח, שתגביל את הביצועים הפיננסיים של הרשת החברתית ותהפוך למשקולת על טסלה", הוסיף.