אילון מאסק בסקר טוויטר על תפקידו כמנכ"ל (צילום: CHRIS DELMAS, Getty images)
הסקר שפרסם מאסק. "היזהרו במה שאתם מבקשים" | צילום: CHRIS DELMAS, Getty images

האם מאסק יעזוב את תפקיד מנכ"ל טוויטר? אם יקיים את הבטחתו למלא אחר תוצאות הסקר שפרסם הלילה, הרי שהתשובה היא כן. גם המשקיעים בטסלה מקווים שזה הכיוון, ולראייה מניית החברה מזנקת בטרום מסחר ב-4.6%.

סדרת הריאליטי המפתיעה "מאסק מנהל את טוויטר" כבר הוציאה כמה ספינים לא צפויים בחודשים האחרונים, אבל איש לא ציפה לתפנית הזו: קרוב ל-17 מיליון גולשים ענו על הסקר שפרסם אילון מאסק ובו שאל את הגולשים אם עליו לפרוש מתפקיד מנכ"ל טוויטר. למעלה מ-57% מהעונים הצביעו בעד התפטרותו.

מאסק הצהיר כי יבצע את רצון העם ויפעל לפי התוצאות, מה שכבר קרה בעבר כשהפעיל סקרי טוויטר לקבלת החלטות נוספות בפלטפורמה, כגון החזרתם של חשבונות שהושעו ועוד. 

הסקר הגיע אחרי עוד לילה סוער ברשת החברתית. בתחילת היום, חשבון התמיכה הרשמי של טוויטר צייץ כי הפלטפורמה תנהיג מדיניות חדשה, שבה אסור לשתף לינקים לרשת חברתית אחרת - זאת אחרי שמשתמשים גילו שלינקים למסטודון נחסמו לשליחה, כולל בהודעות פרטיות. בהודעה הרשמית נכתב שלא רק מסטודון, אלא כל הרשתות החברתיות המתחרות יחסמו, כולל פייסבוק, אינסטגרם, וטאמבלר. החוק החדש אף אסר על רשתות חברתיות לפתוח חשבונות טוויטר שבו הן מקדמות את עצמן.

הביקורת לא איחרה לבוא: משתמשים התרעמו באופן טבעי, פייסבוק הגיבה באימוג׳י של פרצוף מבוהל ואפילו ג׳ק דורסי, המייסד המקורי של טוויטר, הגיב לציוצים בשאלה - "למה?". 

לאחר כמה שעות, הציוצים נמחקו, ומאסק הודיע בחשבון הטוויטר שלו שמעכשיו כל שינוי במדיניות הרשת יעבור באמצעות סקר גולשים, והוסיף שהוא מתנצל. לאחר מכן, כאמור, צייץ את הסקר שבו הוא מבקש מהקהל להחליט האם עליו להישאר בתפקיד. "היזהרו במה שאתם מבקשים, כי אתם עלולים לקבל את זה", הוסיף.

ההתרחשויות הללו אינן מפתיעות: הרשת החברתית סוערת וידעה עליות והרבה מאוד ירידות בשבועות האחרונים מאז מאסק נכנס לתפקיד מנכ"ל טוויטר. אבל השבוע האחרון היה סוער במיוחד, לאחר שמאסק חסם מספר עיתונאים מהשירות, ולאחר שכמה ממשקיעי טסלה החלו להעביר ביקורת על מאסק באופן פומבי. המשקיעים מוחים על כך שמאסק עסוק בניהול טוויטר ואינו מטפל בטסלה, שמניותיה ירדו בשבועות האחרונים והגיעו לשווי הנמוך ביותר שלהן מאז 2020. המשקיעים טוענים כי לטסלה אין מנהל מתפקד ברגע קריטי עבור החברה.

עוד התפרסם הלילה תחקיר של הוושינגטון פוסט בנוגע לסיבה שבגללה מאסק חסם עיתונאים: מאסק טען שהסיבה לחסימה היא בשל דיווח על חשבון טוויטר בשם Elonjet, שעוקב אחר מטוסו הפרטי של מאסק באופן אוטומטי וחושף את מיקומו. מאסק טען כי החשבון חושף את מקומו הפרטי ולכן מסכן אותו ואת חיי משפחתו, וצירף תיעוד וידאו של אדם שעקב אחרי בנו.

עם זאת, על פי דיווח של הוושינגטון פוסט, אין קשר בין הסרטון לבין חשיפת מיקום המטוס של מאסק. האדם שצולם בסרטון צולם יום אחרי שדווח מיקום המטוס, שהיה רחוק 40 קילומטר מהתקרית. מאסק עצמו כלל לא הגיש תלונה למשטרה.