אלכס משינסקי, מנכ"ל צלזיוס (צילום: בלומברג, getty images)
אלכס משינסקי. הבטיח תשואה של עד 17% | צילום: בלומברג, getty images

תרמית הפונזי של חברת צלזיוס נחשפת: החברה, שהייתה הראשונה שנפלה ב"חורף הקריפטו", התפרסמה בזכות ההבטחה שלה ללקוחות שיוכלו להפקיד מטבעות קריפטו בחשבון בתמורה לעד 17% תשואה. גם ה-CEO שלה, היזם הישראלי-אמריקאי אלכס משינסקי, הפך לכוכב. אך כעת מתברר שחלק מעסקיה היו מבוססים על תרמית.

צלזיוס הכריזה על פשיטת רגל בפני בית המשפט בספטמבר 2022, ובית המשפט מינה חוקרת עצמאית לבדוק מה התרחש בחברה שהביא אותה למצב של חדלות פירעון. אתמול הגישה החוקרת, שובה פילאי, דוח ראשון שמראה שהטקטיקות בהן השתמשה צלזיוס עונות להגדרה של "תרמית פונזי".

עד כה ניסה משינסקי לטעון שהסיבה לכישלון החברה הייתה נפילת הערך של מטבעות הקריפטו, אך פרטי החקירה מצביעים כי המודל העסקי של צלזיוס היה בעייתי מיומה הראשון וכי השתמשה בכספי לקוחות על מנת לאפשר ללקוחות אחרים למשוך את כספם מחשבונותיהם, ההגדרה לתרמית פונזי.

פרטי החקירה מצביעים כי המודל העסקי של צלזיוס היה בעייתי מיומה הראשון וכי השתמשה בכספי לקוחות על מנת לאפשר ללקוחות אחרים למשוך את כספם מחשבונותיהם, ההגדרה לתרמית פונזי

בחלק מהמקרים החקירה מתארת איך החברה השתמשה בכספים חדשים שהופקדו בחשבונות על מנת לספק ללקוחות אחרים כסף מיידי שלא היה ברשותה. צלזיוס הבטיחה ללקוחות כי הכסף שהם מפקידים בחברה נמצא במקום שמור ובטוח, אך החקירה מראה שהיא העבירה כספים מחשבון לחשבון ללא שום כיסוי.

בנוסף, החקירה מתארת איך בכירי צלזיוס השתמשו בהפקדות של לקוחות כדי לקנות את מטבע הקריפטו CEL שהנפיקה. המחיר של המטבע זינק, והמנהלים יכלו למכור אותו ולהרוויח על חשבון הלקוחות שלהם ועל חשבון הנכסים הנזילים של החברה.

החוקרת נמנעה מלכתוב את המילים "תרמית פונזי" בדוח שלה, אך היא מרמזת לכך לאורך כל הדוח. במקרה אחד, שהתרחש בין ה-9 ל-12 ביוני 2022, רגע לפני שצלזיוס הודיעה ללקוחות כי לא יוכלו למשוך יותר כספים, פילאי מתארת כיצד החברה השתמשה בכספים של הלקוחות החדשים שלה על מנת לאפשר ללקוחות הוותיקים למשוך את כספם.

בדוח נכללות גם עדויות של עובדים בצלזיוס. אחד מהם תיאר שהחברה קונה מטבעות שהיא מנפיקה מכספי לקוחות בצורה הדומה לפונזי. אחר ציין כי תיאור המשרה שלו צריך להיות ״יועץ פונזי״.

הדוח בוודאי לא תורם למשינסקי, אחרי שבית המשפט בניו יורק הגיש נגדו כתב אישום בגין הונאת לקוחות. בית משפט בניו יורק קבע לאחרונה כי צלזיוס היא הבעלים של רוב מטבעות הקריפטו שהפקידו לקוחותיה, ולכן הלקוחות יהיו בין הנושים האחרונים לקבל את כספם.