חברת ההשקעות צלזיוס  (צילום: mundissima, shutterstock)
צלזיוס. מטבעות בהיקף כולל של 4.2 מיליארד דולר | צילום: mundissima, shutterstock

עוד בשורה רעה ללקוחות חברת צלזיוס: שופט בית משפט לענייני פשיטות רגל בניו יורק פסק שחברת הלוואות הקריפטו שנכנסה להליכי חדלות פרעות בקיץ האחרון, היא הבעלים של מרבית מטבעות הקריפטו שהפקידו לקוחותיה בפלטפורמה. המשמעות: רוב הלקוחות של צלזיוס יהיו האחרונים בסדר הנושים של החברה (נושים לא מובטחים). כך לפי דיווח רויטרס. השופט מרטין גלן ציין שלצלזיוס אין מספיק כספים לכיסוי מלוא ההפקדות. הפסיקה נוגעת לכ-600,000 חשבונות משתמשים שבמצטבר החזיקו נכסים בשווי 4.2 מיליארד דולר נכון לחודש יולי, אז פתחה צלזיוס בהליכי חדלות פירעון. 

מדובר בלקוחות צלזיוס בתוכנית ה-Earn שאיפשרה להם להפקיד מטבעות קריפטוגרפיים תמורת תשלומי ריבית של 18%. בהתאם לתנאי השימוש בפלטפורמה, השופט קבע שנכסי חשבונות ה-Earn מוגדרים כנכסים של צלזיוס.

במקביל, עם התפתחות חקירת חברת הקריפטו הקורסת FTX, החל משרד המשפטים האמריקאי בתהליך החרמת נכסים שקשורים לחברה, בהם מניות בחברת רובינהוד שמפעילה אפליקציית מסחר בשוק ההון, בהיקף כולל של כ-460 מיליון דולר. מניות רובינהוד נתבעו על ידי נושים שונים של FTX במסגרת תביעות לבית משפט בניסיון להשיג שליטה על נכסי החברה. בעוד בכירים ב-FTX הודו באישומי הונאה, מנכ"ל החברה סם בנקמן-פריד כפר השבוע בכל האישומים נגדו ויעמוד לדין באוקטובר.

בתוך כך, יריבתה של FTX, בורסת הקריפטו בינאנס (Binance) שהיא גם בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, הכריזה לאחרונה על כוונתה לרכוש את חברת הקריפטו Voyager שנכנסה לקשיים בעסקה של כמיליארד דולר. רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) מתנגדת לעסקה בטענה שהסכם הרכישה לא מספק גילויים מספקים בדבר היכולת של בינאנס להשלים את העסקה. הרשות, לפי דיווח רויטרס, דורשת מידע נוסף על אופי הפעילות העסקית של בינאנס.