המשקפיים החדשים של meta (VR) (צילום: meta, יחצ)
משקפי VR של מטא (הדגם הקודם). הסרטונים שדלפו מעידים על מגמת התכווצות כללית בענף | צילום: meta, יחצ

הדלפות טרום אירועי השקה הם דבר שכיח בתעשיה. הזכורה ביותר שבהן התרחשה לפני יותר מעשור, כשעובד אפל שכח דגם של המכשיר בבר, שנמכר לאחר מכן לבלוג הטכנולוגיה גיזמודו ב-5,000 דולר.

ההייפ סביב משקפי המציאות המדומה של מטא לא משתווה להייפ שעורר האייפון ב-2010 כשהאירוע המדובר התרחש, ועדיין הווידיאו ששוחרר היום מעורר סקרנות בריאה. אירוע ההשקה של משקפי ה-VR החדשים של מטא ייערך רק ב-11 באוקטובר, אך בווידיאו שדלף מחדר בית מלון בארה"ב אפשר כבר לראות את הכיוון שאליו הולך המוצר. בווידיאו מוצגת אריזה פתוחה, המכילה קסדת VR שחורה בעלת 3 מצלמות מקדימה וזוג שלטים. ברשת משוכנעים שמדובר במשקפי ה-VR החדשים של מטא אותם תכננה החברה להשיק בדיוק בעוד חודש, דווח בוורג. הדגם שנחשף נקרא Quest Pro, שעד כה היה ידוע בכינויו תחת השם "פרוייקט קמבריה". 

על אריזת המוצר מוטבעת התווית "Meta Quest Pro" בפינה השמאלית העליונה וגרפיקה המציגה את אוזניות ה-VR והבקרים.

הסרטון שדלף לרשת. משקפי VR, שלוש מצלמות מקדימה וזוג שלטים

הסרטון שעלה לרשת על ידי משתמש פייסבוק, הציג את האריזה עליה כתוב מפורשות שמדובר בדגם ולא במוצר שנועד למכירה ("Not for resale – engineering sample"). עם זאת, הפרטים על המשקפיים שנחשפו עדיין מועטים: הג'ויסטיקים נראים שונה מאלה הקיימים עד כה, וניכר שהפונקציונליות שלהם שודרגה. בבלוג EarlyGame העריכו גם שהדגם הנוכחי של המשקפיים שנחשף כעת קטן משמעותית מדגמים של מכשירים דומים בשוק, וייתכן שזה מסמן על כיוון מגמת התכווצות כללית בענף. טרם נמסרה תגובת מטעם מטא. 

עד כה מטא שחררה שני דגמים של משקפי VR לשוק: Meta Quest (2019) ו-Meta Quest 2 (2021). מחירו של הדגם הבסיסי עומד על 399 דולר ומגלם עליה של 100 דולר בתעריף החל מחודש אוגוסט, בשל עליה בעלויות הייצור והאספקה. מחירו של הדגם החדש שעדיין לא נחשף רשמית, לפי CNBC, צפוי להתחיל ב-800 דולר.

בעבר דווח שהמכשיר שצפוי לצאת השנה יהיה חזק יותר וישלב יכולות MR (מציאות מעורבת) ואולי אף ישמש לעולם העבודה לעומת דגמי ה-Quest הקיימים, המשמשים יותר למטרות בידור ומשחקים. בנוסף, מטא צפויה להשיק באוקטובר עדכונים ל-Horizons, המטאוורס שפיתחה, ועליו בינתיים היא סופגת ביקורת בשל יכולות גרפיות בינוניות למדי.