פייסבוק מאכזבת (אילוסטרציה) (צילום: TY Lim, שאטרסטוק)
פייסבוק (אילוסטרציה). החברה טוענת שהצווים לא הזכירו כלל הפלות | צילום: TY Lim, שאטרסטוק

התכתבויות פייסבוק בין אם ובתה תושבות נברסקה שמואשמות בביצוע הפלה לא חוקית שהועברו לרשויות החוק מאיימות ללבות את החששות בציבור האמריקאי מפני הסכנה שבמידע האישי שצוברות חברות הטכנולוגיה. לאחר שבית המשפט העליון בארה"ב ביטל ביוני האחרון את ההגנה הפדרלית על ביצוע הפלות הביעו ארגוני זכויות נשים וחירות הפרט חשש כי המידע הפרטי שצוברות חברות טכנולוגיה יגיע לרשויות, ויסייע בתביעות נגד אזרחים. כעת מתפרסם מקרה שמעלה חשש שמידע מסוג זה כבר סייע בתביעה נגד נשים המעורבות בביצוע הפלה, עוד לפני החלטת בית המשפט העליון.

לפי דיווח הג'ורנאל סטאר, ג'סיקה בורג'ס בת ה-41 נאשמת שסייעה לבתה בת-17 להשיג כדורים להפסקת היריון בשבוע ה-23 להריונה, בחודש אפריל. המידע הגיע למשטרה ממקור לא ידוע. הנשים טענו שההפלה התרחשה בצורה טבעית, אך לטענת רשויות האכיפה התכתבויות פייסבוק בין השתיים שהושגו באמצעות צו בית משפט מעידות לכאורה על תכנון מוקדם. לפי האישומים, הנשים נעזרו באדם נוסף, צעיר בן 22, כדי לקבור את העובר.

לפי הדיווח, בחודש יוני הואשמו בורג'ס ובתה במספר עבירות על הסתרת גופת אדם ואי דיווח. שבוע לאחר פרסום האישומים הגישו חוקרי המשטרה צו חיפוש לפייסבוק בבקשה לקבל גישה לחשבונותיהן ברשת החברתית - שם נמצאו לכאורה תכתובות מהן עולה כי האם השיגה כדורים להפסקת הריון והדריכה את בתה כיצד ליטול אותם. בחודש יולי הוגשו נגד השתיים האשמות חדשות של ביצוע הפלה לאחר השבוע ה-20 להריון וביצוע הפלה שלא בידי רופא בעל רשיון.

חוקרי המשטרה הגישו צו חיפוש לפייסבוק בבקשה לקבל גישה לחשבונותיהן ברשת החברתית - שם נמצאו לכאורה תכתובות מהן עולה כי האם השיגה כדורים להפסקת הריון והדריכה את בתה כיצד ליטול אותם

נראה שהתפקיד ששיחקו תכתובות הפייסבוק במקרה נוגע בעצב החשוף של החשש מפני זרימת מידע משתמשים מענקיות הטכנולוגיה לידי רשויות החוק - חשש שגבר בציבור האמריקאי לאחר ביטול ההגנה הפדרלית על ביצוע הפלות בחודש יוני. האישומים במקרה של בורג'ס אינם קשורים לביטול ההגנה שכן עוד קודם לה אסר החוק בנברסקה על ביצוע הפלות לאחר השבוע ה-20 להריון, דווח בפורבס. למרות זאת, פרסום המקרה עשוי רק ללבות את חששות הציבור, שכבר דחפו את גוגל להודיע בחודש שעבר כי תמחק נתוני מיקום אודות ביקורים במרפאות להפסקת הריון.

נראה שבמטא פלטפורמס, בעלת פייסבוק, מודעים לנזק התדמיתי שעולה ממעורבותם בתיק: עם פרסום המקרה מיהרה החברה לפרסם הודעה מטעמה הטוענת כי חלק מהדיווחים שגויים וכי קיבלה צווים משפטיים הדורשים ממנה למסור את ההתכתבויות עוד לפני ביטול ההגנה על הפלות. לטענת מטא, הצווים לא הזכירו כלל הפלות ועסקו בחקירת המקרה.