הפגנות נגד פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב (צילום: רויטרס)
הפגנה נגד פסיקת העליון, החודש | צילום: רויטרס

ברקע פסיקת העליון בארה"ב בנוגע להפלות וחשש האזרחים על כך שנתונים המצטברים עליהם עשויים לשמש כדי להעמידם לדין, גוגל מודיעה שתמחק אוטומטית נתונים רגישים על אודות משתמשים, בהם נתונים על ביקור במרפאות המבצעות הפלות.

לפי ענקית החיפוש, אפשרות היסטוריית המיקומים בשירותיה כבויה כברירת מחדל, אך גם אם היא מופעלת, מדיניות החברה החל מהשבועות הקרובים תהיה למחוק בעצמה במהירות רשומות של ביקורים במקומות שרוב האנשים יעדיפו לשמור לעצמם.

"חלק מהמקומות שאנשים מבקרים בהם - כולל מתקנים רפואיים כמו מרכזי ייעוץ, מקלטים לאלימות במשפחה, מרפאות להפלות, מרכזי פוריות, מתקנים לטיפול בהתמכרויות, מרפאות לירידה במשקל, מרפאות לניתוחים קוסמטיים ואחרים - יכולים להיות אישיים במיוחד", נכתב באתר גוגל ביום שישי האחרון. "אם המערכות שלנו מזהות שמישהו ביקר באחד מהמקומות האלה, נמחק את הערכים האלה מהיסטוריית המיקומים זמן קצר לאחר ביקורו".

גוגל כבר מאפשרת למשתמשים להפעיל באופן יזום אפשרות למחיקת נתונים אוטומטית על אודותיהם, 3 או 18 חודשים אחורה. עוד הודיעה גוגל שעדכונים שתוציא יאפשרו למשתמשות באפליקציית שעוני הכושר Fitbit למעקב אחר המחזור החודשי למחוק מספר רשומות ברגע.

לפי בלומברג, מומחי משפט ופרטיות צופים שבניסיון להשיג מידע מפליל המצביע על איתור, ביצוע או סיוע בהשגת טיפולים בתחום ההפלות, עשויים גופי אכיפה ומשפט לדרוש מידע כמו היסטוריית חיפוש, מיקום, דואר אלקטרוני ונתוני ענן מחברות טכנולוגיה גדולות.

עוד בטרם החלטת בית המשפט העליון, נשים רבות בארה"ב קראו לזנוח את השימוש באפליקציות למעקב אחר המחזור החודשי מחשש לפרטיותן ושנתונים על אודותיהן יוכלו לשמש בהליכים משפטיים נגדן בעתיד במדינות שיאסרו הפלות בחוק. מנגד, לפי נתוני Data.ai הורדות האפליקציות למעקב אחר מחזור דווקא הוכפלו בימים מאז החלטת בית המשפט - לעומת ממוצע ההורדות השבועי בשלושת החודשים שקדמו לה.