ביטקוין  (אילוסטרציה: amonphan comphanyo, shutterstock)
ביטקוין. המטבע שנותן תקווה לחברות הגדולות אך בו בזמן, דוחק לשוליים את החובבנים | אילוסטרציה: amonphan comphanyo, shutterstock

כורי המטבעות הקריפטוגרפיים מרוקנים במהירות את הארנקים הדיגיטליים שלהם ברקע ירידות השווי של הביטקוין והעליה במחירי החשמל. נתונים חדשים של חברת CryptoQuant מראים שיותר מ-300 מיליון דולר (או כ-14,000 ביטקוין) הועברו ביממה אחת בסוף השבוע האחרון מארנקים השייכים לכורים.

הביטקוין איבד מעל 50% משוויו מתחילת השנה וקרוב ל-70% נכון להיום, מהשיא בנובמבר 2021. בשבועות האחרונים כורים שחררו את כמות ביטקוין הגדולה ביותר מזה כשנה וחצי. מכירת המטבעות מארנקי הכורים נועדה לכסות את הוצאות הכרייה השוטפות, דווח ב-CNBC.

שולי הרווח של כורי הביטקוין מושפעים מעליית מחירי החשמל והירידה בשווי המטבע הקריפטוגרפי ועבור חלק מהכורים הקטנים יותר המשמעות היא שהם נדחקים מחוץ למשחק כשהכרייה הופכת לא רווחית עבורם. ירידת מחירי הביטקוין מדללת את התחרות בתחום כריית המטבעות עבור החברות הגדולות, מצד חובבים ופעילויות כרייה קטנות. כלל כוח המחשוב המשמש את תעשיית כריית המטבעות מתואר על ידי המושג "Hashrate" ירד בחודש האחרון בכ-15%.

הביטקוין איבד מעל 50% משוויו מתחילת השנה וקרוב ל-70% נכון להיום, מהשיא בנובמבר 2021.  כלל כוח המחשוב המשמש את תעשיית כריית המטבעות ירד בחודש האחרון בכ-15% וכתוצאה מכך, הכורים שחררו בשבועות האחרונים כמות ביטקוין הגדולה ביותר מזה כשנה וחצי

"יציאת הכורים היעילים פחות מהתחום והירידה ב-hashrate מביאה לפרודוקטיביות גדולה יותר של פעילויות הכרייה הנותרות ולהקטנת עלות האנרגיה עבור ייצור הביטקוין", אמר מייק לוויט, מנכ"ל Core Scientific, אחת מחברות כריית הקריפטו הגדולות בארה"ב.

"העלויות, ההוצאות וההתחייבויות שלנו הן בדולרים" הוסיף לוויט בראיון ל-CNBC ופירט שבדומה לכל עסק אחר, כורי הקריפטו צריכים לשלם את ההוצאות שלהם בדולרים. החברה בניהולו של לוויט שנסחרת בבורסה בארה"ב, מכרה כמעט את כל אחזקותיה בביטקוין בחודש יוני והשקיעה את ההכנסות בגובה כ-167 מיליון דולר בציוד ופעילות תומכת לצמיחת החברה, לצד החזר חובות והסדרת תשלומי מענקים לעובדים.

בטווח הארוך, לוויט אופטימי וטוען שכריית ביטקוין עדיין רווחית למרות שירידת שולי הרווח ירדה ל-50% בענף משיא של כ-80%.

גם צלזיוס, חברת הלוואות הקריפטו שהגישה בקשה להליכי חדלות פרעון לאחרונה, מהמרת על תחום הכרייה שיאפשר לה לצבור הכנסות במהרה. ברויטרס דווח שצלזיוס קיבלה אישור מבית המשפט להוציא 3.7 מיליון דולר לכיסוי עלויות בניית מתקן חדש לכריית ביטקוין ו-1.5 מיליון דולר הוצאות לייבוא פעילות כרייה. בדיון בבית המשפט אמש עמדתה של צלזיוס הייתה שכריית ביטקוין עשויה לספק דרך לחברה לשלם ללקוחות שנכסים הוקפאו בשבועות האחרונים.