משרד גוגל בלונדון  (צילום: William Barton, shutterstock)
משרדי גוגל בלונדון. המשבר הנוכחי הביא עמו משקיעים רבים שנותרו עם שטחים יקרים | צילום: William Barton, shutterstock

תוכניות להתרחבות וציפייה לצמיחה הובילו את חברות הטכנולוגיה הגדולות לתכנן רכישה או שכירות של שטחי משרדים ברחבי העולם בשנים האחרונות. המציאות של השנה הנוכחית גרמה להן לחשיבה מחודשת. לאחר מהלכים דומים בארה"ב, במסגרת צמצום העלויות בתקופה כלכלית מאתגרת עבור חברות רבות בתחום, היעד הבא בו יפחיתו חברות הטק את הנוכחות הוא לונדון.

לפי דיווח ה-FT, גוגל (אלפאבת) מתכננת לפנות לפחות אחד ממשרדיה בלונדון. גוגל תפנה את הקומות שהיא עדיין תופסת בבניין שהיה בעבר מטה החברה המקומי, כחלק ממהלך בו תרכז את מרבית עובדיה בבניין בקינגס קרוס שעדיין בבנייה ועלותו מוערכת במיליארד פאונד. לפי מקורות, העובדה שאחד מכל עשרה עובדי גוגל בחר לעבוד מרחוק לצמיתות, האיצה את כוונת החברה לצמצם את שטח המשרד.

גם מטא מנסה למצוא פתרון למשרדים שחתמה על השכרתם בלונדון בשנה שעברה וכעת מחפשת עבורם שוכרי משנה מבלי שאפילו הספיקה להשתמש בהם. מלבד המשרדים המיותמים המתפרסים על פני יותר מ-27,000 מ"ר בלונדון, מטא מחפשת מחליפים גם לעשרות אלפי מ"ר של שטחי משרדים בדאבלין שבאירלנד.

שטחי משרדים שהפכו לנטל עלויות על חברות מורגש גם בישראל. עם האטה ניכרת בביקושים לנדל"ן משרדי לא מעט חברות שבנו על צמיחה וחתמו על שכירה או רכישה של שטחי משרדים רבים, מתקשות למצוא כעת שוכרים תחתיהן בשביל לצמצם את העלויות השקועות.

סיילספורס אישרה ל-FT שבכוונתה לייעד חלק מקומה במשרדיה בלונדון לשכירות משנה. לפי סוכן נדל"ן מקומי, אמזון ומיקרוסופט בלמו כוונות שעלו לפני פרוץ המגפה להתרחבות בלונדון אך טרם התקבלה תגובה רשמית מצידן.

לפני שטוויטר עברה לידיו של אילון מאסק והפיטורים ההמוניים שבאו בעקבות המהלך, החברה הודיעה לעובדים שתסתמך יותר על עבודה מרחוק ותצמצם שטחי משרדים ברחבי העולם בשביל לחסוך בעלויות.