מטא, Meta (צילום: rafapress, shutterstock)
מטא. מגבשים אסטרטגיה ל"השטחת" הארגון | צילום: rafapress, shutterstock

מטא - החברה האם של פייסבוק, אינסטגרם ו-וואסטאפ - בדרך לקצץ אלפי משרות נוספות, לאחר גל הפיטורים העצום של חודש נובמבר, במסגרתו פוטרו 11 אלף איש. לצד פיטורים מסורתיים כמו סגירת פעילויות וצמצום צוותים, מטא תדחוק מנהלים למשרות פחות בכירות ותדרוש מהם לצמצם תחומי אחריות ניהולית - כשלפי ההערכה במטא, זה יביא לעזיבות מרצון ולצמצום נוסף בכוח האדם.

בנוסף, לפי הדיווח בוושינגטון פוסט, שמצטרף לדיווחים נוספים מהשבועיים האחרונים, החברה מבצעת ארגון מחדש של ההיררכיה הארגונית ומתכוונת לצמצם שכבות ניהול ביניים. בראשית החודש פורסם כי במסגרת מאמצי ההתייעלות שלה, מטא דורשת ממנהלים לחזור למשרות יצרניות, ללא ניהול אנשים - או לעזוב את החברה.

התהליך, המכונה פנימית "השטחה", אמור לגרום לעזיבתם של עובדים מרצון. מטא מינתה מומחים בתחומי משאבי אנוש, עריכת דין ופיננסים לצד מנהלים בכירים, לגיבוש אסטרטגיית ההתייעלות.

מארק צוקרברג, Mark Zuckerberg (צילום: 	Bloomberg / Contributor, getty images)
מארק צוקרברג. אמר בעבר שלא יידרשו פיטורים נוספים | צילום: Bloomberg / Contributor, getty images

הפיטורים לא צפויים לפי הדיווח להתרחש בן רגע, אלא יבואו לידי ביטוי בחודשים הבאים באופן רוחבי וישפיעו באופן "לא פרופורציונלי" על מי שאינם מועסקים במשרות הנדסה. כלומר, סביר להניח שמי שייפגע הן בעלי תפקידים שאינם פיתוח, כגון HR, שיווק ועוד. זאת, אגב, בניגוד להצהרות קודמות של מארק צוקרברג מנובמבר האחרון, עם ההודעה על הפיטורים הנרחבים, שהצהיר שלא יהיה סבב פיטורים נוסף בעתיד הנראה לעין.

בשבוע שעבר פורסם כי החברה נתנה לאלפי עובדים דירוג נמוך בסבב ההערכות האחרון, ואף שינתה את המדד שלפיו מחושב הבונוס לעובדים. לפי הדיווח, בהנהלת מטא מצפים לכך שהדירוגים הנמוכים יובילו עובדים רבים לעזוב את החברה.

השנה הנוכחית הוגדרה כ"שנת היעילות" במטא על ידי מנכ"ל החברה מארק צוקרברג עם פרסום דוחות החברה בחודש שעבר, תוך שהוא מכוון לכך שהחברה תפעל להפוך לארגון רזה ויעיל יותר. מאז פרסום הדוחות וההצהרות על התייעלות, קפצה מניית מטא כמעט ב-20% בנאסד"ק.