מארק צוקרברג (צילום: Drew Angerer, getty images)
"שנת יעילות בחברה". מארק צוקרברג | צילום: Drew Angerer, getty images

בדרך לעוד פיטורי ענק במטא? החברה נתנה לאלפי עובדים דירוג נמוך בסבב ההערכות האחרון, דבר שלדברי גורמים בענף עשוי להוות סימן לכך שעוד קיצוצי משרות מתקרבים. כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל.

כמו כן, שינתה מטא את המדד שלפיו מחושב הבונוס לעובדים. לפי הדיווח, בהנהלת מטא מצפים לכך שהדירוגים הנמוכים יובילו עובדים רבים לעזוב את החברה.

השבוע דווח כי מטא מתכננת סבב פיטורים נוסף, אך עדיין לא ברור מה ההיקף שלו. בנובמבר האחרון הודיעה מטא על סבב צמצומים של 11,000 משרות, הנרחב ביותר בהיסטוריה של החברה. זאת לאחר שב-2022 הוסיפה החברה 14.5 אלף משרות ובשנה שלפניה הוסיפה 13.5 אלף משרות.

דובר מטעם מטא מסר כי "תמיד הייתה לנו תרבות מבוססת מטרות של ביצועים גבוהים. תהליך הביקורת נועד לתמרץ חשיבה לטווח ארוך ועבודה באיכות גבוהה, תוך סיוע לעובדים לקבל משוב"

השנה הנוכחית הוגדרה כ"שנת היעילות" במטא על ידי מנכ"ל החברה מארק צוקרברג, תוך שהוא מכוון לכך שהחברה תפעל להפוך לארגון רזה ויעיל יותר.

חוסר ודאות בחברה

בשבועות האחרונים מדווחים עובדי החברה כי הם נמצאים בחוסר ודאות לגבי תקציבים וכוח העבודה העתידי, עד כדי שעבודה "לא נעשית כלל", ואילו מנהלים לא יכולים לתכנן עומסי עבודה. חוסר הוודאות מביא לכך שהחלטות, גם דחופות, לא מתקבלות בזמן ומתעכבות.

דובר מטעם מטא מסר בתגובה כי "תמיד הייתה לנו תרבות מבוססת מטרות של ביצועים גבוהים. תהליך הביקורת נועד לתמרץ חשיבה לטווח ארוך ועבודה באיכות גבוהה, תוך סיוע לעובדים לקבל משוב".

הערכות ביצועים של עובדים משמשות חברות ענק כדי לנהל באופן שקוף את היחסים מול עובדיהן, וכן לאותת לעובדים על עתידם בחברה. לאחרונה דווח כי גם בגוגל מקשיחים את הקריטריונים להצטיינות עובדים, בכירים בהנהלת גוגל הודיעו לעובדים שרבים יותר מביניהם ידורגו ברף הנמוך של מערכת מדידת ביצועים חדשה שמקשיחה את סרגל הביצועים הקודם של החברה: שיעור העובדים שידורגו ברף הביצועים התחתון עלה מ-2% ל-6%, ובמקביל שיעור העובדים בעלי ביצועים "יוצאי דופן" ירד ל-22% מ-27% לפני כן.