סונדר פיצ'אי מנכ"ל גוגל (צילום: SAJJAD HUSSAIN, Getty images)
סונדאר פיצ'אי. מציאות כלכלית שונה | צילום: SAJJAD HUSSAIN, Getty images

"אחרי 16.5 שנים בגוגל, פוטרתי, כך נראה, באמצעות הקפאה אוטומטית של החשבון שלי מרחוק, ב-3 לפנות בוקר", כותב ג'סטין מור, מהנדס שפוטר אמש מגוגל, "לא קיבלתי שום מידע נוסף", הוא מציין בכאב. "היו אלה 16.5 שנים נהדרות ברובן [...], אבל עבודה היא לא הכל בחיים, ומעסיקים - בייחוד גדולים, נטולי פנים כמו גוגל - רואים אותך כ-100% חד-פעמי. חיו את החיים, לא את העבודה".

מור אינו היחיד. לאחר גל הפיטורים הרחב שהודיע עליו מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי, אמש - הרשתות החברתיות מלאות בעדויות על פיטורים שנעשים ללא כל הודעה מוקדמת, במייל או בנעילה מרחוק של הגישה לכל החשבונות בעבודה. בין השאר ישנן עדויות של עובדים שפוטרו בעיצומה של חופשת לידה, או חופשות מחלה שונות. חשוב לציין כי בארה"ב נהלי הפיטורים מקלים יותר על מעסיקים מאשר בישראל, וגם בטוויטר גל הפיטורים הנרחב התבצע באמצעות מייל והקפאת חשבונות מרחוק.

"עדיין קשה לי להאמין שאחרי יותר מ-20 שנה בגוגל, גיליתי לפתע שזהו היום האחרון שלי בתפקיד באמצעות מייל. איזו סטירה לפרצוף", כתב בטוויטר ובלינקדאין ג'רמי ג'וסלין, שלפי הביוגרפיה שלו באתר אכן עובד בענקית החיפוש כבר קרוב לשני עשורים, וכעת היה חלק מצוות הפיתוח של אנדרואיד. 

על פי דיווח ב"בלומברג", עובדים שלא היו בטוחים לגבי המשך העסקתם בחברה, ניסו להיכנס לחדרי הצ'אט היעודיים של גוגל, ואם גישתם נחסמה הבינו שהם חלק מגל הפיטורים הנוכחי.

גוגל הודיעה אתמול כי היא נפרדת מ-12 אלף עובדים, קיצוץ של 6% מכוח העבודה בחברה. "במשך השנתיים האחרונות חווינו צמיחה אדירה, וכדי לאפשר אותה ולתדלק אותה גייסנו עובדים במציאות כלכלית שונה מזו שקיימת כיום", כתב לעובדים פיצ'אי. בגוגל ישראל נמנעו מלהתייחס לשאלה איך תשפיע ההחלטה על פיטורי עובדי גוגל בארץ.

כזכור, לפיטורים קדם שינוי בשיטת הערכת העובדים בגוגל. באסיפת העובדים הכללית בדצמבר האחרון הודיעו בכירים בהנהלת גוגל לעובדים שרבים מביניהם ידורגו ברף הנמוך של מערכת מדידת ביצועים חדשה. המערכת החדשה הקשיחה את סרגל הביצועים הקודם של החברה: שיעור העובדים שידורגו ברף הביצועים התחתון עלה מ-2% ל-6%, ובמקביל שיעור העובדים בעלי ביצועים "יוצאי דופן" ירד ל-22% מ-27% לפני כן. עם זאת, לפי דיווח ב"אינפורמיישן", עובדים פוטרו גם אם לא קיבלו הערכה נמוכה בסבב הנוכחי.