משרדי מטא  (צילום: askarim, shutterstock)
משרדי מטא. מתכוננים לקראת גל פיטורים נרחב יותר | צילום: askarim, shutterstock

הנהלת מטא (פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם) נחושה לקצץ בהוצאות תוך הקפאת גיוסים ותעדוף ללא פשרות, אבל אין סיכוי שתשמעו את המילה "פיטורים" באופן פומבי, כך לפי הוול סטריט ג'ורנל. לפי מנהלים בעבר ובהווה בחברה, מטא החלה לדחוק מספר לא קטן של עובדים הצידה מתפקידם, תוך כדי ארגון מחדש של מחלקות ומתן זמן קצר לעובדים שהתפקיד שלהם נעלם - למצוא תפקיד אחר בארגון. לדבריהם, החברה לקראת גל פיטורים נרחב יותר.

לפי הדיווח, מטא בדרך לקצץ לפחות 10% בהוצאות בהמשך החודשים הקרובים, כשחלק מהקיצוצים יהיו על חשבון ירידה במספר המועסקים בחברה. במטא מועסקים נכון לרבעון השני השנה כ-83 אלף עובדים, והקיצוץ יתבצע גם בהוצאות שונות. מטעם מטא סרבו לספק את מספר העובדים שהושפעו מהשינויים הארגוניים תוך כדי שהצביעו על כך שהחברה כבר הצהירה בפומבי בחודשים האחרונים על הצורך לתעדף ולחלק משאבים באופן שיתמוך בעסקים.

הבעיה היא שאם בעבר רק עובדים בעלי ביצועים בינוניים התקשו למצוא תפקיד אחר בחברה, הרי שהיום גם עובדים עם מוניטין טוב וביצועים טובים נדחקים החוצה, דווח בג'ורנל. החברה מאפשרת חלון של 30 יום למצוא משרה אחרת לעובד שתפקידו הוקפא. בגוגל לעומת זאת, מאפשרים כ-60 יום לרוב ובמקרה בו פעילות של מחלקה עם למעלה מ-100 עובדים הופסקה, מעל 1400 עובדי גוגל חתמו על עצומה לאפשר להם זמן ממושך יותר של חצי שנה למצוא תפקיד אחר.

ראש פעילות ההנדסה במטא, מאהר סבה, הורה בחודש יולי למנהלים בחברה לחשוב על הערך שמביא כל אחד מהעובדים בצוותים שלהם למטא, עבור מהלך שהתניע מעקב נוקשה מאד כלפי ביצועי עובדים תוך הצבת ייעדים שאפתניים יותר. ההוראה של סבה הגיעה אחרי שמנכ"ל החברה, מארק צוקרברג, הכריז מספר שבועות לפני כן שהחברה ניצבת בפני תקופה כלכלית מורכבת ועליהם למצוא דרך לנווט את עסקי החברה ולהיערך "לעשות יותר בפחות".