אלכס משינסקי, מנכ"ל צלזיוס (צילום: בלומברג, getty images)
אלכס משינסקי. לא צפוי לחזור לתפקיד המנכ"ל | צילום: בלומברג, getty images

האם צלזיוס מתכננת קאמבק אחרי פשיטת הרגל? חברת הלוואת הקריפטו, שהוקמה ונוהלה ע״י היזם הישראלי-אמריקאי אלכס משינסקי, הודיעה על תוכנית למכור את עסקיה לחברת אחזקות בשם NovaWulf Digital Management. 

לפי התוכנית, נושים קטנים שהשקיעו בחברה עד 5,000 דולר יוכלו לקבל את כספם בחזרה. נושים גדולים יותר יקבלו מטבעות קריפטו שייחשבו כמניות בחברה החדשה.

לפי התוכנית, חברת NovaWulf, שהוקמה לפני שנתיים ע״י סוחרים לשעבר בוול סטריט, תזרים לצלזיוס בין 45 ל-55 מיליון דולר במטרה להעמיד אותה על הרגליים ולהוציא אותה מפשיטת הרגל. לא ברור עדיין מי ינהל את החברה החדשה, אך ככל הנראה אלכס משינסקי לא בתמונה. 

תשע הצעות רכש

למעלה מ-40 חברות אחזקה התעניינו ברכישת צלזיוס, ובסופו של דבר הגישו תשע חברות הצעת רכש. ההצעה הנוכחית עדיין תלויה באישורם של הבנקים ושל הנושים המרכזיים של צלזיוס. לצלזיוס יש חור תקציבי של 1.2 מיליארד דולר, ורוב הפקדונות שבבעלותה הם נכסים דיגיטליים.

בתחילת החודש נחשף דוח של חוקר עצמאי על ההתנהלות של החברה בתקופה שלפני פשיטת הרגל. החקירה תיארה איך צלזיוס השתמשה בכספים חדשים שהופקדו בחשבונות כדי לספק ללקוחות אחרים כסף מיידי שלא היה ברשותה. צלזיוס הבטיחה ללקוחות כי הכסף שהם מפקידים בחברה נמצא במקום שמור ובטוח, אך החקירה גילתה שהיא העבירה כספים מחשבון לחשבון ללא כיסוי.

החקירה חשפה גם כי בכירי צלזיוס השתמשו בהפקדות של לקוחות כדי לקנות את מטבע הקריפטו CEL שהנפיקה. המחיר של המטבע זינק, והמנהלים יכלו למכור אותו ולהרוויח על חשבון הלקוחות שלהם והנכסים הנזילים של החברה.