מיקרוסופט, Microsoft (צילום: Volodymyr Kyrylyuk, shutterstock)
בניין מיקרוסופט. החברה תשקיע בצמיחה תוך התמקדות ב"מצוינות תפעולית ומשמעת בביצוע" | צילום: Volodymyr Kyrylyuk, shutterstock

מיקרוסופט מנחה את הצוותים בחברה לצמצם בתקציב הוצאות כחלק מניסיון החברה לנהל את הוצאותיה בקפידה בתקופה הכלכלית הנוכחית. לפי הוול סטריט ג'ורנל, הנהלת מיקרוסופט עדכנה את המנהלים בחברה כי עליהם לקצץ בתקציבי העובדים ובכלל זה בהוצאות נסיעות עסקים, הכשרות חיצוניות וכינוסי עובדים.

לפי תגובת מיקרוסופט, ההנחיה היא המשך להוראות סמנכ"לית הכספים של מיקרוסופט איימי הוד מהחודש שעבר, לפיה החברה תשקיע בצמיחה תוך התמקדות ב"מצויינות תפעולית ומשמעת בביצוע". הג'ורנל מדווח כי במפגש עם עובדי החברה בחודש שעבר הורתה להם הוד להקפיד על הוצאות ולחשוב פעמיים לפני שהם מגישים לחברה בקשות להחזר הוצאות. כדוגמה ליישום ההנחיה מובא מפגש עובדים שנערך בחודש שעבר באחת מיחידות החברה, במהלכו המנהלים שילמו מכיסם עבור מזון ומשקאות לעובדים במקום להגיש קבלות, בעוד שבעבר החברה כיסתה הוצאות מסוג זה.

בחודש שעבר אף הכריזה מיקרוסופט כי בכוונתה לפטר עובדים בשיעור של פחות מ-1% מבין 181 אלף עובדיה ועל הקפאת גיוסים למחלקות מסוימות. כעת מדווח של האינסיידר עולה כי הפיטורים החלו לצאת לפועל, וכי החברה פיטרה כ-200 עובדים מצוות Modern Life Experiences. מדובר בצוות שהוקם ב-2018 ונועד לפתח מוצרים לצרכנים שאינם תאגידים או ארגונים גדולים ולזכות בלב הקהל הרחב יותר. לפי הדיווח בביזנס אינסיידר, לעובדים המפוטרים יש 60 יום למצוא משרה אחרת בחברה או לעזוב. לפי הדיווח, העובדים שיעזבו יקבלו פיצויים בגובה שכר שבועי עבור כל 6 חודשי עבודה שהשלימו, וכן יהיו זכאיים לבונוסים שישולמו לעובדים בספטמבר.

הידוקי חגורה בשאר ענקיות הטכנולוגיה

מיקרוסופט אינה ענקית הטכנולוגיה היחידה שנוקטת בצעדי התייעלות. בתחילת החודש דווח כי גוגל לא מרוצה מתפוקת העובדים שלה ומחפשת דרכים להוציא מהם יותר – כך לפי דברים שאמר מנכ"ל החברה סונדאר פיצ'אי במפגש עובדים לאחר פרסום תוצאות החברה לרבעון השני, שהיו פחות טובות מהציפיות. בשיחה אמר פיצ'אי שתפוקת החברה לא תואמת למצבת כוח האדם שלה: "יש דאגה של ממש כי הפרודוקטיביות שלנו אינה היכן שהיא צריכה להיות ביחס למספר העובדים שלנו", צוטט פיצ'אי.

בחודש יולי נודע כי מנהלים במטא, מפעילת פייסבוק, הונחו לזהות עובדים עם ביצועים פחות טובים ולדווח עליהם, על מנת שהחברה תוכל להיפרד מהם. "המנהלים צריכים לחשוב על כל אחד מחברי הצוות שלהם ועל הערך שהם מביאים למטא", כתב למנהלים ראש פעילות ההנדסה במטא מאהר סבה בפורום פנימי של החברה.