בוב איגר דיסני (צילום: שאטרסטוק)
ינווט במים סוערים. בוב איגר | צילום: שאטרסטוק

אם האירועים בצמרת דיסני בימים האחרונים היו סצנה מסרט היא הייתה זו שבה הגיבור, מוכה וחבוט אך לא מובס, מגיח מהחשכה ובאבחת חרב אחת דוקר את יריבו המופתע בגבו. לפחות כך מציירים אותה מאז אתמול בלילה מעריצי דיסני, ויש הרבה כאלה. "כריסמס הגיע מוקדם השנה" כתב אחד מהם בקבוצת רדיט וקיבל בתשובה "Ding dong the witch is dead" של מעריץ נלהב אחר.

אלא שבמציאות בוב איגר הוא לא גיבור צעיר ונאה אלא גבר בן 70+ שיצא לפנסיה אבל המשיך למשוך בחוטים מאחורי הקלעים, צ'אפק הוא לא נבל מרושע שהשתלט בכוח על החברה והממלכה הקסומה לא נתונה תחת קללה עתיקה.

המהפך בצמרת דיסני הוא פחות "היפה והחיה" ויותר "היורשים" של המתחרה HBO. הנה תקציר הפרקים הקודמים: בוב איגר כיהן כמנכ"ל דיסני במשך 15 שנה. ב-2020 הוא פרש והוחלף על ידי בוב צ'אפק שקיבל לידיו את המושכות ברגע השיא של המגפה. הוא היה צריך להתמודד עם פארקים סגורים ובתי קולנוע נעולים וכן, עשה בדרך לא מעט טעויות. לפני חמישה חודשים החוזה שלו הוארך על ידי דירקטוריון החברה לשלוש שנים נוספות אבל אתמול בערב (שעון ישראל) יצאה הודעה מפתיעה מטעם אותו דירקטוריון שהודה לו על השירות ובירך את איגר על החזרה לתפקיד.

איגר הוא זה שבחר בצ'אפק, אבל כנראה התחרט על זה בשנייה שהזדכה על ציוד. לפי דיווחים בתקשורת בשנתיים האחרונות איגר חלק על צ'אפק כמעט בכל נושא ולעתים אפילו לא הצליח להתאפק ועקץ אותו פומבית

צ'אפק עשה לא מעט טעויות בכהונה הקצרה שלו כמנכ"ל, הגדולה והבולטת בהן היא כנראה ההתמודדות הכושלת שלו עם החוק בפלורידה שזכה לכינוי "don't say gay" בינתיים גם המגפה שהובילה לפריחה כלכלית הפכה למשבר והאטה גלובלית ומניית דיסני מחקה כ-40% מערכה רק השנה. איגר עושה את הקאמבק שלו בתקופה קשה, כשהחברה חוזה רבעון עגום במיוחד והוא יצטרך להוכיח שהוא יודע להשיט את הספינה גם כשהמים סוערים. בינתיים לפחות המשקיעים אוהבים את הצעד, ובמסחר המוקדם מניית דיסני מזנקת ב-9%.

שיטת האוהל

איגר אמנם חתום כל כמה מההחלטות המוצלחות בהיסטוריה של דיסני - רכישת מארוול, לוקאס פילמס ופיקסאר בראש ובראשונה - אבל הוא גם האיש שקיבל את ההחלטה להפיק גרסאות חדשות לכל הקלאסיקות הישנות והתיש אותנו עם הפקות בינוניות עד גרועות של אלאדין, מלך האריות ועוד. בהתאם, איגר הפך את "שיטת האוהל" שמתעדפת הפקת עולמות תוכן ולא יצירה חדשה לאסטרטגיה וצ'אפק רק המשיך את דרכו, זו לא ממש אשמתו שהוא הגיע בדיוק כשלמארוול נגמרו הגיבורים השווים.

בוב צ'אפק (צילום: David Livingston / Stringer, getty images)
עוזב אחרי שנתיים בלבד. בוב צ'אפק | צילום: David Livingston / Stringer, getty images

דיסני נוסדה באוקטובר 1923 ואחת התיאוריות שכבר החלה לתפוס אחיזה ברשת היא שבחברה רצו שהפנים של המנכ"ל בחגיגות המאה יהיו אלה של איגר הכריזמטי ולא של צ'אפק הצנון. זו לא ממש סיבה לפטר מנכ"ל אבל אם יש משהו שבדיסני יודעים לעשות זה לטוות נרטיב. איגר, נכתב בהודעה על המינוי, יכהן בתפקיד שנתיים במהלכן הוא יבחר ויטפח את מחליפו. זה נהדר רק שזה כבר קרה. איגר הוא זה שבחר בצ'אפק, אבל כנראה התחרט על זה בשנייה שהזדכה על ציוד. לפי דיווחים בתקשורת בשנתיים האחרונות איגר חלק על צ'אפק כמעט בכל נושא ולעתים אפילו לא הצליח להתאפק ועקץ אותו פומבית.

אחד הדברים שהכי מכעיסים את איגר זה הרה-אורגניזציה שצ'אפק עשה בחברה כשהקים מחלקה בשם Disney Media and Entertainment Division, אבל ספק אם פירוק והרכבה מחדש של דיסני בטווח זמנים קצר כל כך זה משהו שאיגר יצליח להוציא לפועל. נקודת מחלוקת נוספת בין השניים היא מחירי המנוי לסטרימינג. איגר דגל במחיר נמוך ותחרותי לשירות וצ'אפק הודיע על העלאה שאמורה להיכנס לתוקף ב-8 בדצמבר. יודעי דבר טוענים שאיגר בהחלט שוקל לבטל או לעדן את ההתייקרות הזו.

אבל בין התנצחות עם היורש לשעבר להכתרת היורש הבא, איגר צריך גם לרשום על שמו איזה מהלך גדול. כזה שיקפיץ את המניה ויוכיח, כאמור, שהמוניטין שלו נבנה בצדק. צעד אפשרי שכזה הוא רכישה משמעותית או מכירה משמעותית. במקרה הראשון מדובר ב-Hulu שדיסני כבר מחזיקה בנתח משמעותי ממנה ובמקרה השני ב-ESPN שמכירתה תאפשר לדיסני לממן הפקת תוכן למפלצת הסטרימינג בלי להיקלע לחובות גדולים. חייבים לציין ששניהם מהלכים שגם צ'אפק שקל וקידם בזהירות ואיגר יהיה כנראה זה שיחתום עליהם ויגזור את הקופון. נרטיב כבר אמרנו?