יזם הקריפטו בוב לי ורכב משטרת סן פרנסיסקו (צילום: Sheila Fitzgerald, shutterstock)
הנרצח, בוב לי | צילום: Sheila Fitzgerald, shutterstock

משטרת סן פרנסיסקו עצרה חשוד ברצח היזם בוב לי, שהותקף בדקירות סכין לפני כשבועיים. להבדיל מההנחות הראשונות, שלפיהן מדובר היה בעוד אחד ממקרי הפשע הרבים שמתרחשים בעיר, פרטים חדשים על הרצח מגלים כי התוקף היה יזם טכנולוגי בעצמו, וכי הוא הכיר היטב את לי. עימות ביניהם בנוגע לקשריו של לי עם אחותו של התוקף, היה הרקע לתקיפה.

החשוד ברצח, יזם בעצמו ויועץ IT, נימה ממוני, חשד כי בין לי לבין אחותו של ממוני ישנם יחסים "לא ראויים", כך לפי מסמכים שהגישה התביעה לבית המשפט אתמול. ממוני הגיע לביתו של לי כדי לאסוף את אחותו משם באישון לילה, שם התלקח הוויכוח ובו האשים ממוני את לי שהדיח את אחותו לשימוש בסמים ודברים "לא ראויים" נוספים. התובעים לא פירטו האם בין לי לבין אחותו של ממוני, שלא הוזכרה בשמה במסמכי התביעה, היו יחסים רומנטיים או לא.

 

חשבון הלינקדאין של החשוד ברצח

הרצח של לי זעזע את תעשיית ההייטק בסיליקון ואלי. מפרטי האירוע שפורסמו על ידי משטרת סן פרנסיסקו, בלילה שבין שלישי רביעי, בסביבות השעה 2:35 לפנות בוקר, קיבלה המשטרה קריאה על אירוע דקירה של גבר בן 43. הצוות שהגיע לאירוע פינה את לי לביה"ח, שם מת מפצעיו.

"אין מקום בעירנו למעשי אלימות כאלה", אמר אז מפקד המשטרה המקומית ביל סקוט, "אני רוצה להבטיח לכולם שהחוקרים שלנו עובדים ללא לאות על מנת להביא למעצרים שיעשו צדק עם לי ובני משפחתו, כשם שאנו עושים עם כל מעשה רצח בעיר".

בכירים בתעשייה זעמו על האירועים, מתוך הנחה - שכעת התבררה כשגויה - שהתוקף היה אלמוני ומדובר היה בתקיפה רנדומלית ברחוב. אילון מאסק צייץ בעקבות המקרה כי העלייה במקרי הרצח בסן פרנסיסקו "מזעזעת", ואף תייג את התובעת ברוק ג'נקינס בציוץ בשאלה מה נעשה בנידון.

בסן פרנסיסקו מתריעים כעת כי הנזק למוניטין של העיר כבר נעשה. מאמר ב"סן פרנסיסקו כרוניקל" האשים את התגובה המהירה ברשתות החברתיות לרצח וטען כי קשה יהיה עכשיו לתקן את הדימוי של העיר, שהוכתם, חרף הפרטים החדשים של האירוע שהבהירו את הנסיבות שמאחורי הרצח.

הנרצח, בוב לי, היה יזם מוכר בסיליקון ואלי. לי הקים את חברת Cash App והיה בכיר ב-Mobilecoin וחברות קריפטו ותשלומים נוספות. הוא החל את דרכו בשנות ה-2000 בגוגל, שם היה מהצוותים שפיתחו את אנדרואיד. לאחר מכן היה ה-CTO הראשון ב-Square, חברת התשלומים שייסד ג'ק דורסי - מייסד טוויטר. דורסי אמר כי האירוע "שובר לב" וכי הרבה מהצלחת Square היתה הודות למעורבותו של לי. רבים נוספים בתעשייה ספדו לו.