יום השיבוש בשרונה  (צילום: מחאת ההייטקיסטים)
צעדת ההייטקיסטים בשרונה, הבוקר. עשרות עצורים ברחבי הארץ | צילום: מחאת ההייטקיסטים

משעות הבוקר המוקדמות, אלפים רבים של אנשים מוחים בכל רחבי הארץ כחלק מ"יום השיבוש", כתגובה על החוק לצמצום עילת הסבירות שעבר אמש בקריאה ראשונה. לפחות 42 אנשים נעצרו ועשרות כבישים מרכזיים וצמתים נחסמו. מפגינה בכביש 1 נפצעה קל עד בינוני מפגיעת מכתזית. ההפגנה המרכזית של מטה מחאת עובדי ההייטק מתקיימת בשעה זו בצומת קפלן בתל אביב, וכעת מנסה המשטרה לפנות בכוח, תוך שימוש בפרשים רכובים, מפגינים שחוסמים את הצומת. על פי דיווחים, במקום ישנם עימותים קשים בין השוטרים למפגינים ורבים מהעצורים והמעוכבים הם משם. 

300 אנשי מילואים מחטיבת הסייבר ההתקפי הודיעו היום על משיכת התנדבותם לשירות מילואים באופן מיידי בעקבות העברת החוק לצמצום עילת הסבירות. "לא נפתח יכולות למען משטר עברייני ולא נסייע בהכשרת דור העתיד של הסייבר ההתקפי" מסרו. "ככל שיחלוף זמן, יעמיק הנזק למערך וליכולות הסייבר המבצעיות של מדינת ישראל". לדבריהם, "ביטול עילת הסבירות תייצר תרבות מינויים מושחתת שתוביל להרס מוסדות המדינה, בהם גופי ביטחון. יכולות סייבר רגישות ובעלות פוטנציאל לשימוש לרעה, אסור שיופקדו בידי ממשלה עבריינית המערערת את יסודות הדמוקרטיה". 

כל מה שמעניין בטק ב-5 דקות: הירשמו לניוזלטר שלנו >>>

ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ועדת המשנה להייטק של הכנסת, אמר כי המפגינים הם "מאות אלפי אזרחים טובים, אנשים נורמטיביים, שומרי חוק שרוצים בטובת המדינה". בשיחה עם tech12 הוסיף ליברמן כי "כל הטענות של הממשלה כלפיהם הן צביעות ומוסר כפול, כי בהתאם למה שאנו רואים בכנסת אין שום סיבה לעצור את המחאה וההפגנות. יחד עם זה, מכיוון שאנשי המחאה מגינים על מערכות החוק וכולנו מדברים בעד מדינת חוק ועליונות החוק, אז חייבים לזכור זאת גם במהלך פעולות המחאה ברחבי הארץ וגם בפעילותנו בכנסת".

אביגדור ליברמן (צילום: start up nation central)
ח"כ ליברמן, יו"ר ועדת המשנה להייטק. "חייבים לשאוף לכינון חוקה" | צילום: start up nation central

האם לאופוזיציה יש יכולת לשקף בכנסת את ההתנגדות בציבור ולתרגם אותה לפעולות שישבשו את התקדמות החקיקה המשטרית?
"תפקידה של האופוזיציה בכנסת היא לחשוף יום יום עד כמה החקיקה החד צדדית שנוקטת הממשלה היא לא לגיטימית ובלתי סבירה בעליל. לכן חשוב להציג כאן עמדה ברורה ועקבית - כל הדיונים וניסיונות ההידברות והניסיונות להגיע לפשרה עם הממשלה מעניקים לה לגיטימציה ומאפשרים לה להתקדם בשיטת הסלמי. אסור בשום פנים ואופן לתת לגיטימציה לממשלה המשיחית-חרדית של נתניהו שלוקחת את מדינת ישראל שנים אחורה ומובילה לפגיעה אנושה בחוסן הלאומי, בכלכלה ובדמוקרטיה".

ליברמן הוסיף כי הוא פועל כדי לגבש הסכמה על חוקה למדינת ישראל. "ההסכמה היחידה שאנו חייבים לשאוף אליה היא כינון חוקה בהתאם לחזונו של הרצל, חוקה המבוססת על הפרדה בין דת ומדינה, שוויון בנטל ולימודי ליבה חובה בכל מוסד חינוכי שמקבל תקצוב מהמדינה. כדי לקדם את היוזמה הזו ביקשתי מח"כ עודד פורר לרכז פורום משותף של מפלגות האופוזיציה הציוניות וכן מומחים שונים בתחום, על מנת לגבש הסכמה רחבה לכינון חוקה במדינת ישראל, שתובא לאישור הממשלה מיד עם החלפת השלטון".

יום של התנגדות

ההייטקיסטים התכנסו לצעדה באזור שרונה החל מהשעה 8:30, לאחר שההפגנה המרכזית שתכננו הוקדמה. מוקדי הפגנה נוספים של מחאת ההייטק מתקיימים כעת בין היתר בכפר סבא, יבנה, והרצליה, ובהמשך היום צפויים מוקדים גם בחיפה, באר שבע, פתח תקוה ועוד. בהמשך, עדכן מטה המאבק כי ההייטקיסטים יצטרפו גם להפגנות הכלליות בנתב"ג ב-16:00, מול שגרירות ארה"ב בתל אביב ב-18:30, ובצומת קפלן ב-20:30.

יום השיבוש בקפלן, תל אביב (צילום: מחאת ההייטקיסטים)
מפגינים בצומת קפלן, מבט מלמעלה. הפגנות צפויות גם בהמשך היום | צילום: מחאת ההייטקיסטים

עשרות חברות הייטק וקרנות הון סיכון הודיעו שיאפשרו לעובדים שלהן למחות היום מבלי לנכות ימי חופשה. גם ענקיות הטק - מטא, אפל, גוגל ומיקרוסופט - שלחו מיילים לעובדים שבהם הבהירו כי יתירו להם להשתתף בהפגנות, ועל אף שלא כתבו זאת מפורשות, רמזו כי לא יחסירו ימי חופש כל עוד הדבר נעשה בתיאום עם המנהלים.

בין החברות שמאפשרות השתתפות באירועים היום: קייטו, פלייטיקה, פפאיה גלובל, פייבר, מאנדיי, וויקס, איירון סורס, טייטו קר, נטורל אינטליג'נס, סקאי, ארבה, ריסקיפייד ועוד. גם קרנות ההון סיכון יקחו חלק במחאה וביניהן קומרה קפיטל, NFX, Team8, דיסראפטיב ועוד.

בהכנות לאירועים אתמול מסר מטה מחאת עובדי ההייטק: "ממשל ישראל מחריבה את הדמוקרטיה וצועדת לעבר 'התאבדות' כלכלית. לא סביר שהממשלה דוחפת יזמים שהכניסו מאות מיליונים במיסים למדינה להקים חברות מחוץ לישראל. לא סביר שהממשלה מוותרת על המגזר שאחראי לשליש מהכנסות המדינה ממיסים, ולא סיבר שמשקיעים שמאמינים בהייטק הישראלי מפחדים לשים כאן את כספם בגלל הממשלה. נצא להפגין בכל מקום. לא נממן דיקטטורה!".