תפקיד: מנהלת היחידה לניהול סיכונים במזון בשירות המזון הארצי במשרד הבריאות
תפקידים קודמים: מנהלת תחום מזון חדש בשירות המזון במשרד הבריאות
שנת לידה: 1977

כמה חברות פודטק ישראליות נמצאות בימים אלו בעיצומו של תהליך רגולטורי, שקט וארוך, במטרה לקבל אישור לשווק את מוצריהן על מדפי המרכולים בישראל. מי שאחראית על מתן האישורים האלו היא ד"ר זיוה חממא, מנהלת היחידה לניהול סיכונים במזון במשרד הבריאות. הכוח שד"ר חממא אוחזת בידיה הופך אותה לאחת הדמויות הדומיננטיות בתחום הפודטק בישראל בכל הקשור ליכולת של הצרכן הישראלי ליהנות מפירות הענף.

חממא מחזיקה בתארים ראשון, שני ודוקטורט בביוכימיה והנדסת מזון מהאוניברסיטה העברית, שם גם עבדה כעוזרת הוראה. למשרד הבריאות נכנסה ב-2012 כמנהלת תחום מזון חדש בשירות המזון ובשלוש השנים האחרונות היא מכהנת כמנהלת היחידה לניהול סיכונים במזון.

התפקיד של חממא לא פשוט ודורש לאזן בין צורכי הבטיחות והבריאות של הציבור לבין הצרכים לאפשר חדשנות בתחום המזון בישראל ולהפחית את התלות בחקלאות בעלי החיים והזיהום הנגזר ממנה. חממא סירבה להתראיין אך מהמשרד נמסר כי "שירות המזון הארצי במשרד הבריאות משקיע משאבים רבים בבחינה ואישור של 'מזון חדש' ובכלל זה תוצרים של תעשיית הפודטק והאגריטק בישראל. בחינת רכיבים חדשים מצריכה הגשת בקשה כאשר כל בקשה שמוגשת נבחנת ומקבלת התייחסות".

גורמים בענף הפודטק אומרים שחממא דוחפת קדימה את נושא האישורים, אך אישור טכנולוגיות חדשות לייצור מזון הוא נושא מורכב. גם בעולם הנושא עדיין בחיתוליו. אך בעוד שחברות ישראליות כמו מפתחת החלב בהתססה רימילק של אביב וולף ויצרנית הבשר המתורבת בליבר מיט (לשעבר פיוצ'ר מיט) של קובי נחמיאס כבר מתקדמות עם קבלת האישורים הרגולטרים בארה"ב, בישראל סטטוס הבקשות שלהן עדיין לא ברור.

מצד שני זה גם משל טוב ליזמים בתחילת דרכם: גם בהייטק נוצרת לעיתים תלות גדולה ברגולטור ובמידה ובשלה כמה הוא חדשני, זריז ופתוח לשינויים.

 

<< חזרה ל-techlist המלא | למשפיעים הנוספים בתחום >>