מנכ"ל מטא מארק צוקרברג ולוגו מטא  (צילום: Kevin Dietch, Getty Images, Shutterstock)
מארק צוקרברג ומטא. צמיחה דו-ספרתית לראשונה מאז 2021 | צילום: Kevin Dietch, Getty Images, Shutterstock

מטא פלטפורמס, ענקית המדיה החברתית מקליפורניה, דיווחה בלילה (רביעי) על תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2023. החברה בהובלת המנכ״ל מארק צוקרברג מסכמת את הרבעון השני עם צמיחה משמעותית של 11% בהכנסותיה, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ומציגה תחזיות אופטימיות לרבעון השלישי.

זוהי הפעם הראשונה שבה מטא מדווחת על צמיחה דו-ספרתית מאז הרבעון הרביעי של 2021. התוצאות האלה מספקות אינדיקציה משמעותית להתאוששות בשוק הפרסום הדיגיטלי העולמי, שבו מטא היא אחת השחקניות הגדולות. על רקע הדוחות החזקים, מניית מטא עלתה בכ-7% במסחר המאוחר הלילה.

מטא הכתה את תחזיות האנליסטים בוול סטריט, כשהיא מסכמת את הרבעון השני עם רווח נקי של כ-7.79 מיליארד דולר (2.98 דולר למניה) על הכנסות של 32 מיליארד דולר, מעל לציפיות בשוק. החברה מציגה גם תוצאות תפעוליות חזקות ברבעון: מספר המשתמשים הפעילים היומי של פייסבוק צמח ב-5% ל-2.06 מיליארד, מעל לתחזיות, ומספר המשתמשים הפעילים החודשי של פייסבוק צמח ב-3% ל-3.03 מיליארד, גם מעל לצפי בשוק. ההכנסה הממוצעת למשתמש (ARPU) בפייסבוק היתה 10.22 דולר, בהתאם לצפי.

צוקרברג: "היה לנו רבעון טוב. יש לנו את מפת הדרכים הכי מרגשת שראיתי זה זמן מה, עם Llama 2, Threads, Reels, מוצרי AI חדשים בצנרת וההשקה של Quest 3 בסתיו הקרוב"

בסיכום כללי של ביצועי "משפחת האפליקציות" של מטא, הכוללות נוסף על פייסבוק גם את אינסטגרם, וואטסאפ ות׳רדס, מספר המשתמשים הפעילים היומי גדל ברבעון ב-7% ל-3.07 מיליארד, בעוד מספר המשתמשים הפעילים החודשי גדל ב-6% ל-3.88 מיליארד.

"היה לנו רבעון טוב", אמר המנכ"ל צוקרברג בתגובתו הראשונית הקצרה עם פרסום הדוחות. "אנחנו ממשיכים לראות מעורבות חזקה בכל האפליקציות שלנו, ויש לנו את מפת הדרכים הכי מרגשת שראיתי זה זמן מה, עם Llama 2, Threads, Reels, מוצרי AI חדשים בצנרת וההשקה של Quest 3 בסתיו הקרוב".

אפליקציות מטא: פייסבוק אינסטגרם וואטסאפ (צילום: Poetra.RH, Shutterstock)
אפליקציות מטא פייסבוק, אינסטגרם ו-וואטסאפ. עלייה של 7% | צילום: Poetra.RH, Shutterstock

הנהלת מטא צופה כי הכנסות החברה ברבעון השלישי יגיעו לטווח של 32 מיליארד דולר עד 34.5 מיליארד דולר, המשקף צמיחה של 15% לפחות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. לפני הדוח, אנליסטים בוול סטריט צפו כי מטא תרשום ברבעון השלישי הכנסות של 31.3 מיליארד דולר.

זינוק של 148%

מניית מטא סגרה את יום המסחר בנאסד״ק לאחר עלייה של 1.4% למחיר של 298.57 דולר, המשקף לחברה שווי שוק של 754.77 מיליארד דולר, לאחר שהשלימה זינוק של 148% מתחילת 2023. מטא, החברה האם של פייסבוק, רשמה תפנית באפריל האחרון אחרי שלוש ירידות רבעוניות רצופות בהכנסותיה, כשדיווחה על צמיחה מתונה במכירות ברבעון הראשון של 2023.

מספר המשתמשים הפעילים היומי של פייסבוק צמח ב-5% ל-2.06 מיליארד, מעל לתחזיות, ומספר המשתמשים הפעילים החודשי של פייסבוק צמח ב-3% ל-3.03 מיליארד, גם מעל לצפי בשוק

מספר העובדים הכולל של מטא הצטמצם ברבעון החולף ב-14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ל-71,469 עובדים. החברה ציינה כי "כמחצית מהעובדים שהושפעו מהפיטורים ב-2023 נכללים בספירת העובדים המדווחת שלנו נכון ל-30 ביוני 2023". צוקרברג דוחף השנה את מטא להתייעלות, והנהיג תוכנית חיסכון בעלויות שהביאה לפיטורים של כ-21 אלף מעובדי החברה.

מוקדם יותר הערב, החליט הפדרל ריזרב, כצפוי, להעלות את הריבית ב-0.25 נקודת אחוז, בצעד שמאותת על הצורך לבלום את האינפלציה, לאחר שבחודש שעבר ויתר הבנק המרכזי על העלאת הריבית. ועדת השוק הפתוח הפדרלית (FOMC) העלתה את הריבית הפעם לטווח של 5.25% עד 5.5%, הרמה הגבוהה ביותר ב-16 השנים האחרונות בארה״ב.