מארק צוקרברג (צילום: Drew Angerer, getty images)
צוקרברג. נראה מדוכדך | צילום: Drew Angerer, getty images

מטא מפטרת 11 אלף עובדים - 13% מכוח האדם שלה בעולם - באחד מגלי הפיטורים הבולטים שידעה התעשייה בשנים האחרונות. העובדים הרלוונטיים קיבלו היום הודעה על פיטוריהם וזהו הצמצום הנרחב ביותר בהיסטוריה של החברה, שקמה לפני 18 שנים. מטא היא החברה האם של פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם.

במכתב לעובדים הסביר מנכ"ל החברה והמייסד, מארק צוקרברג, את המהלך: "איך הגענו למצב הזה? בקורונה היה מעבר מהיר לאונליין ולצמיחה אדירה בהכנסות. כמו אחרים, גם אני חשבתי בטעות שהמצב הזה יימשך לנצח ולכן הגדלנו את ההשקעות שלנו בצורה משמעותית. טעיתי - ואני לוקח אחריות. עכשיו אנחנו צריכים לנהל את המשאבים שלנו בצורה הרבה יותר יעילה".

צוקרברג הוסיף כי הגישה של העובדים המפוטרים למערכות החברה תיחסם באופן מיידי כדי למנוע דליפה של חומרים רגישים, למעט תיבות המייל שישארו פתוחות עד סוף היום כדי להיפרד מחברים. הפיטורים יהיו רוחביים בכל מחלקות ומוצרי החברה, אבל יש אזורים שבהם הפיטורים יהיו יותר קשים, למשל מחלקת הגיוס שתצטמצם באופן משמעותי, נוכח יעדי הגיוס הנמוכים בשנה הבאה.

צוקרברג: "בקורונה היתה צמיחה אדירה בהכנסות. כמו אחרים, גם אני חשבתי בטעות שהמצב הזה יימשך לנצח. טעיתי - ואני לוקח אחריות. עכשיו אנחנו צריכים לנהל את המשאבים שלנו בצורה הרבה יותר יעילה"

תנאי הפיטורים שמעניקה מטא לעובדים המפוטרים בארצות הברית מעניקים נחיתה רכה וכוללים 16 שבועות נוספים בתשלום - ועוד שבועיים נוספים על כל שנת עבודה במטא. עוד יקבלו תשלום עבור כל ימי החופש הנותרים, ביטוח בריאות למפוטרים ומשפחותיהם לחודשים הקרובים ותנאים סוציאליים נוספים. מחוץ לארצות הברית התנאים יהיו דומים וייבחנו בכל מדינה לפי חוקי התעסוקה המקומיים.

בנוסף לפיטורים של 13% מהעובדים, מטא תנקוט בצעדי התייעלות נוספים בתרבות הארגונית, למשל צמצום שטחי הנדל"ן של החברה, מעבר לעבודה בשיטת "הכסא החם" לעובדים שנמצאים הרבה מחוץ למשרד ועוד שינויים שיתווספו בחודשים הקרובים. "אנחנו עושים את השינויים האלה משתי סיבות: ירידה צפויה ברווחים בתחילת השנה הקרובה ורצון לעבוד בצורה יעילה ורזה".

אמש תידרך מנכ"ל החברה מארק צוקרברג מאות מנהלים בכירים בנושא. הוול סטריט ג'ורנל דיווח שהוא נצפה מדוכדך בפגישת התדרוך, במהלכה לקח אחריות על האופטימיות המוגזמת שלו באשר לתחזיות הצמיחה של החברה שהובילה לעודף כוח אדם. לפי דיווח ה-WSJ מאתמול, ראש אגף משאבי אנוש במטא, לורי גולר, מסרה שעובדים שיפוטרו יקבלו פיצויים בגובה ארבע משכורות לפחות.

כאמור זהו גל פיטורים ראשון בהיסטוריה בת 18 השנים של מטא, שחוותה כמעט שני עשורים של צמיחה. אבל המהלך הזה לא מגיע בהפתעה, שכן מניית החברה מחקה קרוב ל-75% משווייה השנה. מטא מתמודדת עם אתגרים מורכבים כמו ירידה בכמות המשתמשים, צמיחה איטית ושינוי המדיניות של חברת אפל בחנות האפליקציות שלה - שנוגסים בהכנסות של מטא, לצד סביבה אינפלציונית, העלאות ריבית וכלכלה נחלשת שגורמות לירידה בתקציבי הפרסום.