מטא פייסבוק Meta Facebook (צילום: rafapress, שאטרסטוק)
מטא (אילוסטרציה) | צילום: rafapress, שאטרסטוק

מארק צוקרברג הזהיר מפני דוחות רבעוניים לא טובים, אבל כמו תמיד בשוק ההון הכל הוא עניין של ניהול ציפיות: מטא פלטפורמס, חברת האם של פייסבוק ואינסטגרם, דיווחה על צניחה גדולה מהמצופה בתוצאותיה הכספיות לרבעון השני ומניות החברה יורדות ב-1.5% במסחר המאוחר אחרי שסגרו את יום המסחר בעלייה של 6.5%. 

מטא סיימה את אפריל-יוני 2022 בהכנסות של 28.82 מיליארד דולר לעומת צפי אנליסטים של 28.94 מיליארד - ירידה של כאחוז לעומת הכנסות של 29.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד. עלות ההכנסות עלתה ב-22% בשעה שההכנסות מפעילות ירדו ב-32% לכ-8 מיליארד. הרווח הנקי של החברה צנח ב-35% מרמה של 10.4 מיליארד דולר ל-6.7 מיליארד דולר בלבד. הרווח למניה ירד ב-32% לרמה של 2.46 דולר למניה, נמוך מצפי האנליסטים ל-2.59 לפי נתוני רפיניטיב.

"אנחנו מצפים שההכנסות ברבעון הבא ינועו בין 26 ל-28.5 מיליארד דולר. התחזית הזו משקפת המשך של ירידה באווירה בביקוש לפרסום שחווינו לאורך כל הרבעון שעבר, שאנחנו מאמינים שמונע על ידי חוסר ודאות ברמת המאקרו", אמר CFO מטא דיוויד וונר. "אנחנו גם מצפים שההכנסות מריאליטי לאבס (חטיבת מוצרי המטאוורס - א"ל) ברבעון הנוכחי יהיו נמוכות מההכנסות ברבעון הקודם. התחזית שלנו צופה שהפרשי מט"ח יהוו רוח נגדית של 6% בהכנסות ביחס לרבעון 3 ב-2021".

"אנחנו מצפים שההכנסות ברבעון הבא ינועו בין 26 ל-28.5 מיליארד דולר. התחזית הזו משקפת המשך של ירידה באווירה בביקוש לפרסום שחווינו לאורך כל הרבעון שעבר, שאנחנו מאמינים שמונע על ידי חוסר ודאות ברמת המאקרו", אמר CFO מטא דיוויד וונר. "אנחנו גם מצפים שההכנסות מריאליטי לאבס ברבעון הנוכחי יהיו נמוכות מההכנסות ברבעון הקודם"

מספר המשתמשים החודשיים של פייסבוק בתום הרבעון עמד על 2.93 מיליארד - עלייה של 1% ביחס לתקופה המקבילה. מספר העובדים במטא כולה עלה ב-32% לעומת הרבעון המקביל והסתכם בסוף יוני בכ-83.5 אלף עובדים - מהם, לפי דיווח ביזנס אינסיידר אתמול, מתכוונת החברה לפטר 10%. 

"זה טוב לראות כיוון חיובי למעורבות הטרנדים שלנו ברבעון הנוכחי ממוצרים כמו רילס וההשקעות שלנו ב-AI", אמר צוקרברג, "אנחנו משקיעים אנרגיה מוגברת ושמים פוקוס סביב עדיפויות המפתח של החברה, שפותחות הזדמנויות בטווח הקצר והארוך למטא ולאנשים והעסקים שמשתמשים בה".

הפריצה למטאוורס מתעכבת והחיקוי של טיקטוק גובר

ספק שההצהרות האופטימיות האלו של צוקרברג מנחמות את עובדי מטא, שבתחילת החודש שמעו ממנו שהחברה מתמודדת עם אחת מתקופות השפל הגדולות שלה. לפי דיווחים, צוקרברג התריע בפני העובדים כי עליהם להתכונן "לעשות יותר עם פחות" משאבים ושהביצועים שלהם יבחנו בזכוכית מגדלת. "יש אנשים שככל הנראה לא צריכים להיות בחברה", רמז צוקרברג למהלך פיטורים קרב, "ואני מניח שחלק מכם יחליט שמטא הוא לא מקום העבודה שמתאים להם". בהמשך החודש האזהרות כבר הפכו להנחיות: לפי דיווחים, ראש פעילות ההנדסה במטא הורה למנהלים הכפופים לו לאתר עובדים עם ביצועים פחות טובים כדי ניתן יהיה לפטר אותם.

מאז השיא של 382 דולר למניה שרשמה מטא בספטמבר, אז עדיין כפייסבוק, איבדה המניה כמעט 56% ונסחרה ערב פרסום הדוחות הנוכחיים על שווי שוק של כ-460 מיליארד דולר. ברבעון האחרון, הראשון של 2022, דיווחה מטא לראשונה על אובדן משתמשים. כדי להתמודד עם הנטישה ועם התחרות הגוברת מול טיקטוק השיקה השבוע פייסבוק פיד חדש מבוסס אלגוריתם, שמציב במרכז תכנים פופולריים בקרב משתמשי הרשת החברתית - גם אם הם מגיעים מחשבונות או עמודים שלא המשתמש ולא החברים שלו עוקבים אחריהם. במקביל מציעה הרשת לשונית בשם Feeds שמציגה רק תכנים אחרונים מהחברים, הקבוצות והעמודים שהמשתמש עוקב אחריהם.

רגע לפני פרסום הדוחות קיבלו מאמצי המטאוורס של החברה עוד ברקס, הפעם מרשות הסחר הפדרלית ה-FTC. הוושינגטון פוסט מדווח כי הרשות תבעה לעצור את הרכישה של מטא את Within, שמפתחת משחקי ה-VR, בהם משחק האימון הפופולרי Supernatural, בטענה כי המהלך יפגע בתחרות בתחום המתפתח. סביר שההודעה לא שימחה את ראשי החברה, שמוקדם יותר היום הודיעה על העלאה של 100 דולר במחיר ערכת ה-VR קווסט 2 ששוחררה לשוק לפני כשנתיים, בטענה שהאינפלציה העלתה את עלות הייצור וההובלה של המוצר.