מנכ"ל אפל טים קוק (צילום: Kevin Mazur/Getty Images

)
טים קוק, מנכ"ל אפל. ההכנסות ימשיכו לרדת | צילום: Kevin Mazur/Getty Images

הצניחה של מניית אפל ביום שישי מחקה 160 מיליארד דולר משווי השוק של החברה, ושללה מאפל את התואר ההיסטורי שהשיגה בסוף יוני - החברה הציבורית היחידה בעולם עם שווי שוק של יותר מ-3 טריליון דולר. מניית אפל צנחה ביום שישי ב-4.8%, הירידה היומית הגדולה ביותר שלה מאז ספטמבר 2022.

בסגירת המסחר בנאסד"ק בסוף השבוע ירדה המניה למחיר של 181.99 דולר, שמשקף לענקית הטכנולוגיה שווי שוק של 2.84 טריליון דולר. עם זאת, אפל שמנהל טים קוק היא עדיין החברה הציבורית הגדולה בשווייה בעולם, ומנייתה גבוהה ב-40% ביחס לתחילת 2023. בשל שווייה העצום, מניית אפל נושאת משקל של קרוב ל-8% מכלל מדד S&P 500, המורכב מ-500 מניותיהן של החברות הגדולות בוול סטריט. מדד S&P 500 ירד ביום שישי ב-0.53%.

אייפון iphone (צילום: shutterstock)
מכירות האייפון ירדו ב-2% בשיעור שנתי | צילום: shutterstock

הירידה החדה של מניית אפל באה בתגובה לתוצאות הכספיות המעורבות בדוחות הרבעוניים שפרסמה אפל, ולשיחת הוועידה שקיימה הנהלת החברה עם אנליסטים לאחר פרסום הדוחות ביום חמישי. בהתאם לשיחה הזאת, הנהלת אפל צופה ירידה בהכנסותיה גם ברבעון הנוכחי, שיסתיים בספטמבר - כך שהוא צפוי להיות רבעון רביעי ברציפות שבו הכנסות החברה יורדות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. לדברי סמנכ"ל הכספים של אפל, לוקה מייסטרי, מכירות מחשבי המק והאייפדים צפויות לרדת ברבעון הנוכחי בשיעור דו-ספרתי לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

תוצאותיה של אפל ברבעון שהסתיים ביוני, הרבעון השלישי של שנת הכספים 2023, גברו על תחזית הקונצנזוס של האנליסטים בוול סטריט, הן בהכנסות והן ברווח הנקי. למרות זאת, הן שיקפו ירידה בהכנסות החברה בהשוואה לרבעון המקביל ב-2022. ההכנסות הכוללות של אפל ברבעון הסתכמו ב-81.8 מיליארד דולר, ירידה של 1% מהרבעון המקביל אשתקד. שיעורי ירידה גבוהים במיוחד נרשמו במכירות האייפדים, שצנחו ב-20% לעומת הרבעון המקביל, ובמכירות מחשבי המק, שירדו ב-7% מהרבעון המקביל.

ההכנסות של אפל ממכירות האייפונים, שהסתכמו בכ-39.7 מיליארד דולר - קרוב למחצית מכלל הכנסות החברה - שיקפו ירידה של 2% מהתקופה המקבילה. הירידה במכירות החומרה של אפל האפילה על צמיחה של 8% במכירות השירותים שלה ברבעון החולף.

האנליסט אריק סאביץ כתב בסוף השבוע כי "הבעיה היא שאפל מתומחרת כמו מניית צמיחה, כשהיא נסחרת במחיר גבוה פי 30 מהרווח הצפוי של החברה לשנת 2023 ובערך פי 7 מהמכירות הצפויות"

האנליסט אריק סאביץ כתב בסוף השבוע באתר הפיננסי "בארונ'ס" כי "הבעיה היא שאפל מתומחרת כמו מניית צמיחה, כשהיא נסחרת במחיר גבוה פי 30 מהרווח הצפוי של החברה לשנת 2023 ובערך פי 7 מהמכירות הצפויות. אבל יש לה את המאפיינים הפיננסיים של מניית ערך, ללא צמיחה באופק, והרבה מזומנים בחשבון. אפל לא שבורה, אבל גם אין באופק כל זרז ברור לעליית המניה. אפילו במניות ביג טק, יש סיפורים טובים יותר משל אפל".

אנליסטים רבים בוול סטריט עדכנו את המלצותיהם בנוגע למניית אפל בסוף השבוע, בעקבות פרסום הדוחות. על סמך 29 אנליסטים בוול סטריט שסיקרו את אפל בשלושת החודשים האחרונים, זוכה מניית החברה למחיר יעד ממוצע של 208.99, המשקף אפסייד של כ-15% על מחירה האחרון בסוף השבוע.